środa 24.11.2021
Płyta nagrobna na grobie por. Przewoźniczka
Płyta nagrobna na grobie por. Przewoźniczka

Na „Nowym” cmentarzu w Jarosławiu odbyła się uroczystość poświęcenia nagrobka por. Bolesława Przewoźniczka, który zmarł 23 listopada 1922 r. od ran odniesionych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Dzięki społecznej czujności i staraniom IPN w Rzeszowie grób został gruntownie odnowiony. W uroczystości uczestniczył zastępca burmistrz Dariusz Tracz.

Porucznik Bolesław Przewoźniczek urodził się 13 lutego 1897 r. w Wadowicach, wstąpił do Legionów Polskich 16 sierpnia 1914 r. wraz z ochotnikami z oddziału wadowickiego Józefa Zająca. Służył jako plutonowy w 1. kompani I baonu 3. Pułku piechoty Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 r. służył w Polskim Korpusie Posiłkowym i po próbie przejścia II Brygady przez front pod Rarańczą został internowany przez Austriaków w Bustyahaza i wysłany 12 kwietnia 1918 r. na front włoski do Udine. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. Dekretem z 18 marca 1919 r. mianowany ppor. piech. z dniem 1 marca 1919 r. i jednocześnie przeniesiony do 1. pp. Leg. Po wojnie z bolszewikami wykazany w spisie oficerów z 1 czerwca 1921 r. w stopniu por. w 3. pp. Leg. Zmarł 23 listopada 1922 r. Zgodnie z treścią inskrypcji nagrobnej, przyczyną jego zgonu były rany odniesione w obronie ojczyzny. 

Informacja o istniejącym grobie została przekazana do Instytutu Pamięci Narodowej przez jarosławianina Czesława Kucaba. Staraniem IPN w Rzeszowie grób ten został odnowiony, objęty ochroną i wpisany przez wojewodę podkarpackiego do ewidencji grobów wojennych.

W dniu 99. rocznicy śmierci por. Bolesława Przewoźniczka miała miejsce uroczystość poświęcenia jego nagrobka. Wcześniej Przeor o. Jacek Skupień odmówił modlitwę nad mogiłą, złożone zostały również wiązanki kwiatów i zapalone znicze.  Z ramienia Urzędu Miasta w wydarzeniu uczestniczył zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Wartę honorową przy grobie pełnili żołnierze z 34 batalionu lekkiej piechoty w Jarosławiu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...