piątek 23.12.2022
Zajęcia w ramach programu „Zostań ambasadorem nauki”
Zajęcia w ramach programu „Zostań ambasadorem nauki”

Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” to VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. W inicjatywie udział biorą uczniowie jarosławskiej „jedynki”.

W tej edycji uczniowie dzięki Ignacemu i jego współpracowników oraz zaproszonych gości zostaną  promotorami  nauki wśród swoich rówieśników.  Będą mogli zdobyć wiedzę z interesujących dziedzin nauki, a także poznają wybitnych polskich naukowców - historycznych i współczesnych. Na uczestników czeka kolejna przygoda  z eksperymentami, doświadczeniami, zadaniami połączona z zabawą.

W Szkole Podstawowej nr 1  im. św. Królowej Jadwigi, wśród  uczniów klasy 4 B została utworzona grupa, tworząc koło naukowe. O tym czego uczą się podczas tych zajęć, jakie eksperymenty przeprowadzają opowiada Liliana Kurka, jedna z uczestniczek programu.

Nasze kółko naukowe nazwaliśmy ,,Blue Ekipa”. Prowadzimy świetną i zgraną ekipę, robiąc eksperymenty, pomagamy sobie i tłumaczymy, a poza tym świetnie się bawimy bo oto w tym chodzi.

I część programu -  Cząsteczki elementarne i chemia w życiu codziennym.

Dzięki nauczycielce chemii poznaliśmy budowę atomu, dowiedzieliśmy się co to jest pierwiastek i z czego znana jest Maria Skłodowska–Curie. Na kolejnych zajęciach prowadziliśmy doświadczenia i eksperymenty, które polegały na mieszaniu różnych substancji i płynów. Wykonaliśmy np. doświadczenie z sodą i ciepłą wodą, w którym do wody dosypaliśmy sodę, po czym zaczęła się robić piana i w taki sposób powstał tak zwany wulkan.

Podczas następnego spotkania, przygotowaliśmy sześć mieszani najróżniejszych substancji i płynów. Do wszystkich szklanek wlaliśmy do połowy wodę, potem dosypaliśmy poszczególne składniki oprócz wywaru z czerwonej kapusty, następnie do wszystkich szklanek dolewaliśmy po pięć, sześć łyżek wywaru z czerwonej kapusty. Po dodaniu kapusty do cukru i soli nic się nie zmieniło i kolor dalej był fioletowy, proszek do pieczenia zmienił zaś kolor na zielony, soda na niebieski a ocet i kwas cytrynowy na kolor czerwonawo-różowy. Na tych samych zajęciach zrobiliśmy jeszcze kolejne doświadczenie, dolewając ciepłej wody do butelki, potem sody, a następnie szybko założyliśmy na butelkę balonik. Balonik zaczął nabierać kształtu i się powiększył. Już  nie mogę doczekać się kolejnych eksperymentów!.

Na ostatnich zajęciach  „Blue Ekipa”  miała niespodziewanego gościa, był nim znany w naszym środowisku żeglarz hm Retman Hufca ZHP Mirosław Froń. Opowiedział nam o swoich podróżach w różne rejony świata między innymi jak przepłyną Atlantyk. Nauczył nas wiązania kilku węzłów, o których właśnie chcę wam opowiedzieć. Pierwszy z nich to węzeł ratowniczy inaczej węzeł skrajny tatrzański, który trzeba obwiązać wokół siebie robiąc pętlę,  a następnie przełożyć przez nią dwie końcówki. Następny supeł to węzeł prosty, węzeł cumowniczy i węzeł, który pomaga w zrobieniu drabinki. To są bardzo proste i pożyteczne węzły, ale trzeba mieć dobrego nauczyciela, który umie wytłumaczyć.”

Uczniowie SP 1, uczestnicy programu „Zostań ambasadorem nauki” przed sobą mają jeszcze wiele ciekawych spotkań i doświadczeń. Zajęcia potrwają do maja przyszłego roku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...