piątek 24.02.2023
Kazimierz Kopeć świętuje setne urodziny. Życzenia złożyła delegacja ZHP Hufiec Jarosław.
Kazimierz Kopeć świętuje setne urodziny. Życzenia złożyła delegacja ZHP Hufiec Jarosław.

Jubileusz setnych urodziny obchodził pan Kazimierz Kopeć, najlepsze życzenia 200 lat w zdrowiu złożył Jubilatowi m.in. burmistrz Waldemar Paluch.

Pan Kazimierz Kopeć w ubiegłym tygodniu obchodził swoje setne urodziny. Z życzeniami wielu kolejnych lat w zdrowiu w otoczeniu najbliższych osób odwiedzili pana Kazimierza burmistrz Waldemar Paluch, dyrekcja i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu, harcerze ZHP Hufiec Jarosław, sąsiedzi i przyjaciele.  
Zbigniew  Kopeć  i Kazimierz Kopeć to znane jarosławianom osoby - dwaj bracia, którzy zasłynęli jako odważni, bardzo młodzi harcerze zaangażowani podczas II wojny światowej w ruchu oporu. W 1944 r. zostali aresztowani przez gestapo i wpadli w ręce słynnego z okrucieństwa kata Franza Schmidta. Starszy brat Zbigniew po torturowaniu został zastrzelony w lesie kidałowckim pod Jarosławiem, a Kazimierz przeżył, został zesłany do obozu koncentracyjnego najpierw w Oświęcimiu, a potem w Sachsenhausen. Otrzymał numer obozowy 87878. Przy wyzwalaniu obozu brał udział w „marszu śmierci”, dostał się do Lubeki, skąd wysłał list do rodziny w Jarosławiu o tym, że żyje. 30 listopada 1945 roku angielskim okrętem „Hercules” wypłynął z portu w Lubece i 6 grudnia przybył do Gdyni, a następnie do Jarosławia. 

Pan Kazimierz Kazimierz Kopeć został uhonorowany wieloma medalami, m.in.: odznaczony Uchwałą Rady Państwa Krzyżem Oświęcimskim nr 40-86-21 KO; Odznaką - zasłużony dla Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych nr 1058; odznaczony medalem Stowarzyszenia Maximilian - Kolbe - Werk, upamiętniającym 50. rocznicę wyzwolenia. W 1998 roku otrzymał Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia „Jarosława 98” w kategorii aktywność społeczna. Heroiczna postawa obydwu braci została doceniona przez władze, zarówno państwowe jak również rodzinnego miasta Jarosławia. W uznaniu zasług, bohaterskiej postawy i tragicznej śmierci starszego z braci Zbigniewa, w 1977 roku ulica Boczna Pawłosiowskiej, w miejscu gdzie rodzina Kopciów miała swoje ogrody i bracia ukrywali się przed nazistami, została nazwana imieniem Zbyszka Kopcia. Postaciom Zbigniewa i Kazimierza poświęcona została także praca konkursowa w VI edycji Konkursu „Zlot Gwiaździsty - Śladami Miejsc Pamięci Narodowej”, którego organizatorem był Urząd Miasta Jarosłwia oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.        
Pan Kazimierz dzieli się zawsze chętnie swoimi dramatycznymi przeżyciami z młodzieżą, harcerzami, zawsze pielegnując w swoich opowieściach miłość do Polski i propagowania odwagi i wierności ideałom. 

Iwona Międlar Biuro Burmistrza Miasta

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...