poniedziałek 27.02.2023

Koncert Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu pod dyrekcją Martyny Lasoty , z towarzyszeniem flecistki – Jagody Pietrusiak – Kasprzyk rozpoczął Festiwal Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej 2023.

Orkiestra wykonała między innymi takie utwory jak: Preludium e-mol op. 28 nr 4 Fryderyka Choina, Nad woda wielką op. 18 nr 4 Ignacego Jana Paderewskiego, Preludium op. 1 nr 1 Karola Szymanowskiego, a także kompozycje Dominiki Lasoty. Orkiestrze towarzyszyła znakomita flecistka Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk. Słowo uzupełniające do prezentowanych utworów przedstawiła Grażyna Sereda dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu. Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentował zastępca Dariusz Tracz.

Pierwszy koncert festiwalowy wypełnił scenę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina brzmieniami, które zachwyciły jarosławską publiczność.

Dni Muzyki Fortepianowej są kontynuacją festiwalu pianistycznego, który po raz pierwszy został zorganizowany w 2012 roku z trzech okazji: przypadających w marcu urodzin Chopina; 55. rocznicy śmierci patronki imprezy - Turzańskiej oraz 65. rocznicy powstania Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, współorganizatora Dni. Festiwal jest hołdem i pośmiertnym ukłonem w stronę wybitnej jarosławianki.

Maria Turzańska, znakomita pianistka, uczennica Teodora Leszetyckiego urodziła się w Berdiańsku w 1878 r., ale swoje dorosłe życie związała z Jarosławiem, prowadząc w szkole muzycznej, działającej wówczas przy Towarzystwie Muzycznym im F. Chopina, klasę fortepianu. W czasie okupacji udzielała lekcji prywatnie.

Turzańska zasłynęła w wieku 15-16 lat, koncertując na salonach muzycznych Wiednia, Budapesztu, Pragi, Paryża, Moskwy, Petersburga. Uważano ją za jedyną rywalkę Paderewskiego. Jej kariera pianistyczna została przerwana z chwilą zamążpójścia. Do kręgu wielbicieli jej talentu, obok koronowanych głów, należał Henryk Sienkiewicz.

Zapraszamy na kolejny koncert, który odbędzie się w najbliższy czwartek, 2 marca. W sali koncertowej szkoły muzycznej o godz. 18:00 wystąpią: Michał Rot, Marcin Kasprzyk, Łukasz Stanisławczyk.