piątek 19.05.2023

Do 30 czerwca br. można zgłaszać kandydatów na ławników sądu rejonowego. Obecna kadencja ławników kończy się 31 grudnia 2023 r. Rada Miasta Jarosławia jesienią dokona wyboru 4 ławników do Sądu Rejonowego w Jarosławiu na kadencję 2024 – 2027. Zgłoszeń mogą dokonywać prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe z wyłączeniem partii politycznych, co najmniej 50 obywateli zamieszkujących stale na terenie Gminy i mających czynne prawo wyborcze.

Ławnikiem może zostać osoba, która spełnia poniższe wymogi:

• posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • odznacza się nieskazitelnym charakterem,
  • ukończyła 30 lat i nie przekroczyła lat 70,
  • jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
  • jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnia obowiązków ławnika,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie.

Ławnikami nie mogą być:

• osoby zatrudnione w sądach powszechnych i  innych sądach oraz w prokuraturze,
  • osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,
  • funkcjonariusze policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń,
  • adwokaci i aplikanci adwokaccy,
  • radcy i aplikanci radcowscy,
  • duchowni,
  • żołnierze w czynnej służbie wojskowej,
  • funkcjonariusze Służby więziennej,
  • radni gminy, powiatu, województwa.

Wypełnione karty zgłoszenia wraz z wszystkimi załącznikami należy przesłać pocztą na adres: Rada Miasta Jarosławia, Rynek 1, 37-500 Jarosław albo złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Jarosławia, parter, pok. nr 2  do dnia 30 czerwca 2023 r.

Wyborów ławników Rada Miasta Jarosławia dokona w głosowaniu tajnym w terminie do końca października 2023 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Organizacyjno-Administracyjnym, tel. 16 624 87 18.

Więcej informacji w BIP

• Pobierz Karta zgłoszenia kandydata na ławnika.docx
  • Pobierz Oświadczenie - dotyczyczące prowadzenia postępowania o przestępstwo.docx
  • Pobierz Oświadczenie o władzy rodzicielskiej.docx