poniedziałek 30.10.2023
Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbędzie się przed bramą główną Starego i Nowego Cmentarza w dniu 1 listopada od 8.00 do 14.00

W uroczystość Wszystkich Świętych zachęcamy do hojnego wpłacania datków na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na jarosławskich cmentarzach oraz cmentarzu w Jaworowie. Ta cenna inicjatywa cieszy od lat dużą popularnością wśród jarosławian.

Od 31 lat w Jarosławiu w uroczystość Wszystkich Świętych prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i nekropolii. Od kilku lat pomagamy także w restaurowaniu zabytkowych nagrobków w partnerskim ukraińskim mieście Jaworów. Organizatorem kwesty jest Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu, na czele którego - niezmiennie od ponad trzech dekad - stoi dr Tomasz Kulesza.

Współorganizatorami kwesty są: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. W najbliższą środę 1 listopada w godz. od 8.00 do 14.00 przed Starym i Nowym Cmentarzem przy ul. Cmentarnej i Krakowskiej spotkamy kwestujących wolontariuszy z puszkami.

Dzięki tej inicjatywie kilkadziesiąt pomników odzyskało dawny blask i zostało zabezpieczonych przed zniszczeniem. Jarosławski Stary Cmentarz powstał jeszcze przed warszawskimi Powązkami, czy wileńskim cmentarzem Na Rossie.

Iwona Międlar Biuro Burmistrza Miasta