czwartek 10.12.2020
Widok na palenisko pieca węglowego.

Kolejne miliony z Regionalnego Programu Operacyjnego na poprawę jakości powietrza na Podkarpaciu. Tym razem Jarosław i gmina Pawłosiów wspólnie zrealizowały program wymiany 320 starych węglowych pieców na te opalane gazem i biomasą.

Zachętą dla mieszkańców było dofinansowanie do inwestycji w wysokości aż 85 procent. Dlatego chętnych nie brakowało.

Materiał wideo do obejrzenia po kliknięciu w TVP3 Rzeszów

Pan Józef swój dom ogrzewał dotychczas piecem węglowy. Miał już 20 lat dlatego wymagał wymiany zwłaszcza, że jego sprawność wynosiła zaledwie 50 procent. Dlatego żeby ogrzać dom potrzeba było w zimie około czterech ton węgla. Który trzeba było przywieźć, a później każdego dnia dosypywać do pieca i usuwać popiół. Dlatego pan Józef zdecydował się na wymianą urządzenia na to opalane gazem. Za piec pan Józef zapłacił około czterech tysięcy złotych. Resztę - 85 procent wartości inwestycji zostało pokrytych z dotacji. Z takiej pomocy skorzystali wszyscy biorący udział w ekologicznym przedsięwzięciu.

Ewa Bernacka, Urząd Miasta Jarosławia - Wspólnie z gminą Pawłosiów w programie wymieniliśmy około 300 kotłów na gaz i biomasę. Są to nowej generacji kotły nie wprowadzające zanieczyszczeń do środowiska.

Pierwsze efekty już są. Na tej ulicy z programu wymiany starych, węglowych pieców skorzystali właściciele czterech domów. Pozostali - na własną rękę - zrobili to już wcześniej. Jarosław wciąż jest na liście miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Jego stan codziennie pokazują takie czujniki. Dlatego wymiana węglowych pieców na te ekologiczne jest tak ważna.

Wiesław Pirożek, zastępca burmistrza Jarosławia - Mamy nadzieję, że przez to powietrze w Jarosławiu będzie czyściejsze. I mamy nadzieje, że takie program będzie jeszcze funkcjonował i bardzo chętnie jako miasto żeby pomóc ludziom wymienić piece.

Wymiana ponad 300 węglowych pieców to pierwszy tego typu - tak duży ekologiczny projekt w Jarosławiu i gminie Pawłosiów. Na jego realizację samorządy dostały blisko 6 milionów złotych z regionalnego programu operacyjnego województwa podkarpackiego.

Źródło informacji: www.rzeszow.tvp.pl