poniedziałek 21.12.2020

Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem trafiło 20 grudnia do naszego miasta. Harcerze Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki" Puzon oraz zastępca burmistrza Dariusz Tracz przekazali symboliczne światełko mieszkańcom miasta i okolicznym miejscowościom.

„W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczysty ogień. To właśnie od niego, co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat" - czytamy na www.swiatlo.zhp.pl. Za ich pośrednictwem ogień dociera do wszystkich miast, urzędów, kościołów czy szpitali.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Betlejemskie Światło Pokoju niesione w tysiącach latarenek dociera rokrocznie do kilkuset miast. Na stronie internetowej www.swiatlo.zhp.pl, harcerze tworzą Mapę Światła z miejscami regionalnych przekazań.

Agnieszka Wilczyńska-Gemra