poniedziałek 15.03.2021
Irena Oryl - Honorowa Obywatelka Miasta Jarosławia
Irena Oryl - Honorowa Obywatelka Miasta Jarosławia

28 grudnia 2020 r. Rada Miasta Jarosławia jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu Irenie Oryl tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia. Wręczenie statuetki oraz aktu nadania honorowego obywatelstwa - 92 -letniej jarosławiance - miało miejsce 12 marca br. w Sali Ślubów.

Potwierdzenie nadania tytułu „w uznaniu osobistego wkładu i zaangażowania w wychowanie wielu pokoleń artystów, szerokiej działalności społecznej na rzecz rozwoju kultury i ratowania zabytków Jarosławia oraz ogromnego wkładu w promocję miasta w kraju, jak i za granicami” wręczył Irenie Oryl Przewodniczący Rady Miasta Szczepan Łąka, natomiast statuetkę z wizerunkiem naszego patrona, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jarosławia Agnieszka Wywrót. Formę rzeźbiarską autorstwa Stanisława Lenara, honorowi obywatele otrzymują od końca 2016 roku. Statuetka swoją ikonografią nawiązuje do tablicy poświęconej patronowi miasta, znajdującej się w sali narad jarosławskiego ratusza.

Wnioskodawcą nadania tytułu dla Ireny Oryl byli: dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu Jacek Tracz, prezes Stowarzyszenia Jarosławski Plastyk Tomasz Kisiel. W treści uzasadnienia wniosku czytamy m.in. Wskazujemy dowód uznania dla osoby Pani Ireny Oryl środowiska kulturalnego i artystycznego naszego miasta: wdzięczność za wieloletnią pracę pedagogiczną, która miała ogromne znaczenie dla wychowania wielu pokoleń artystów. Jej uczniowie wynieśli ze szkoły nie tylko rzetelny warsztat artystyczny, ale również przeświadczenie, że warto podejmować w twórczości temat Jarosławia, jako Małej Ojczyzny.

Burmistrz Miasta Jarosławia złożył serdeczne gratulacje i wyrazy wdzięczności pani Irenie Oryl za dokonania artystyczne, pedagogiczne oraz samorządowe. Podziękował za ogromny wkład w artystyczne życie miasta oraz wieloletnią, niestrudzoną pracę na rzecz młodzieży. Burmistrz Waldemar Paluch szczególne podziękowania skierował do Rady Miasta Jarosławia, która jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu Irenie Oryl tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia. Po uroczystości wręczenia aktu nadania , uczestnicy wydarzenia wysłuchali mini recitalu skrzypcowego Julii Zarzeckiej oraz mieli możliwość otrzymania katalogów zawierających podsumowanie bogatego dorobku artystycznego pani Ireny. 


IRENA ORYL - artystka urodzona w 1929 r. w Jarosławiu. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Uczennica artysty  malarza Stanisława Kopystyńskiego, dyrektora i założyciela tegoż Liceum. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a następnie na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 1958 r. w pracowni prof. Hanny Rudzkiej – Cybis. Uprawia malarstwo i grafikę.

W 1960 r. rozpoczęła pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu jako nauczyciel rysunku i malarstwa, wiedzy o sztuce czy kompozycji z liternictwem. Uczyła również w Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Rodziny. Od 1961 r. należała do Grupy „Jarosław” skupiającej artystów, która przekształciła się w Grupę „San”.

Od kilkudziesięciu lat współpracuje z Zarządem Jarosławskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza, na rzecz którego wykonała wiele prac. Chętnie pracuje społecznie w zakresie upowszechniania kultury.

W kadencji 1990-1994 była radną Miasta Jarosławia pełniąc funkcję przewodniczącej Komisji Kultury. Zajmowała się ochroną zabytków. Dzięki jej staraniom możemy oglądać zabytkowe malowidła w Wielkiej Izbie kamienicy Gruszewiczów (Rynek 6). W 1999 r. otrzymała honorową nagrodę Jarosławia w dziedzinie kultury. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymała dyplom uznania od Wojewody Przemyskiego, podziękowanie od Zarządu Regionu NSZZ “S” w Rzeszowie oraz nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania. Kapituła Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia przyznała Jej w 2014r.  Honorową Nagrodę SMJ – im. Księżnej Anny Ostrogskiej – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Opracowanie, Janina Olszewska, 1964.

Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...