piątek 26.03.2021
Fragment wystawy "Tu rodziła się Solidarność"
Fragment wystawy "Tu rodziła się Solidarność"

Jarosław to następne miasto na podkarpackim szlaku plenerowej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”. Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” IPN Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przygotował wystawę poświęconą największemu ruchowi społecznemu w Polsce.

23 marca br. przy ul. Grodzkiej odbyło się otwarcie ekspozycji plenerowej pt. Tu rodziła się „Solidarność”. W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, naczelnik oddz. Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie Jakub Izdebski, Dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny, Przewodniczący ZR Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko, Przewodniczący ZR Ziemia Przemyska  NSZZ „Solidarność” Oddział Jarosław Bogusław Ryzner.

Wystawa ma na celu upamiętnienie wydarzeń lata 1980 roku, kiedy Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi. Ekspozycja została podzielona na trzy części: ogólnopolską, regionalną i lokalną. Każda plansza wystawy stanowi odrębny plakat nawiązujący do plakatów i transparentów z okresu strajków. Wystawa będzie prezentowana w Jarosławiu od 26 marca do 14 kwietnia 2021 r. na ulicy Grodzkiej.


Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę spontanicznych strajków, które objęły cały kraj. Chcąc stłumić protesty, komunistyczne władze spełniały lokalne postulaty robotników, lecz strajki obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce.


W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z władzą komunistyczną. Od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Należy pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień, w wielu miejscach Polski – czasem bardzo małych miejscowościach. To tam rodziła się Solidarność, która odegrała przełomową rolę w historii Polski w XX wieku.

 

 

Agnieszka Wilczyńska-Gemra

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...