czwartek 1.04.2021

1 kwietnia o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet.

Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo w Polsce. Jest obowiązkowy.
Spisowi podlegają „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.
Badanie ma dostarczyć Głównemu Urzędowi Statystycznemu danych m.in. o:
• liczbie ludności na terenie Polski;
• strukturze demograficznej;
• sytuacji społecznej i ekonomicznej gospodarstw domowych;
• warunkach mieszkaniowych.
Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu. Dostępne są tam formularze w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.
Takie rozwiązanie jest wygodne nie tylko ze względu na pandemię – spisu można dokonać o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu.
Respondenci, którzy nie będą mogli tego zrobić samodzielnie przez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:
• wywiadu telefonicznego – wspieranego programem komputerowym;
• wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego – rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym.
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie trwał do 30 czerwca 2021 roku.
W związku ze spisem GUS od połowy marca uruchomił infolinię 22 279 99 99.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...