Tkaniny artystyczne Sylwii Ignatowskiej i Sylwii Haluch

05 lip - 31 sie

Tkaniny artystyczne Sylwii Ignatowskiej i Sylwii Haluch

• Kulturalne

Patchwork to wyjątkowa forma ekspresji artystycznej. Każdy kawałek materiału ma swoją historię, a połączone razem tworzą coś naprawdę wyjątkowego.

Wystawa tkanin artystycznych Sylwii Ignatowskiej i Sylwii Haluch w Galerii Głównej u Attavantich

To technika, która pozwala na tworzenie „szytych” obrazów – unikalnych kompozycji z różnych kawałków materiałów.

W niezwykły świat Art Quilt i patchworku wyprowadzą nas dwie, wyjątkowe artystki –Sylwia Ignatowska i Sylwia Haluch.

Galeria Główna u Attavantich
Czas trwania wystawy: 6.07–31.08.2024 r.

Sylwia Ignatowska
Mieszkam w Żurawicy koło Przemyśla.
Z wykształcenia technolog odzieżowy. Mama, żona, menadżer ogniska
domowego (tak twierdzi mój syn).
Z zamiłowania artysta tekstylny. Sztuka jest dla mnie pasją oraz krokiem
w inną przestrzeń i twórczą sferę.
Patchworki szyję od 19 lat. Zaczęło się od patchworka klasycznego. Szyłam narzuty na łóżka dla moich dzieci, dla dalszej rodziny. Ale to nie on skradł moje serce.
Przeglądając Internet zobaczyłam Art Quilt, którym się zachwyciłam. To było to czym chciałam się zajmować. Wtedy nie wiedziałam że jest to inna odmiana patchworku. Było to około 19 lat temu i tak już zostało.
Inspirację czerpię ze zdjęć, słucham tego co do mnie mówią.
Staram się aby moje obrazy były niepowtarzalne. Używam wielu techniki i wciąż eksperymentuję. Podstawą jest ostra aplikacja, ale również aplikacja podwijana, mikro quilting, OBW, odwrotna aplikacja – wszystko zależy od projektu.
Materiały do swoich prac w większości farbuję sama. Sam proces farbowania to osobna sztuka, która daje wiele możliwości i za każdym razem niepewność ostatecznego efektu, ale warto.
Kocham przyrodę i staram się, aby wiernie odzwierciedlić ją w swoich pracach. Lubię też wzory geometryczne oraz zabawę z materiałem i nitką. W rozwoju swojego warsztatu bardzo pomógł mi udział w konkursach najpierw krajowych, a potem międzynarodowych. Każdy konkurs to było i jest wyzwanie, to przełamywanie swoich ograniczeń, to dążenie do doskonałości, to także możliwość porównania się z innymi artystami.
Ostatnie lata na arenie międzynarodowej są dla mnie bardzo owocne.

• III miejsce w konkursie AQS QuiltWeek 2024 – Paducah KOŁDRY ŚCIENNE: Pikowana maszynowo na Longarmie sponsorowana przez Juki America, Inc.
  • Wyróżnienie w konkursie “TRIBES” od organizatorów Carrefour Europeen du Patchwork w International Contest Carrefour Europeen du Patchwork w Sainte Marie aux Mines we Francji 2023
  • I miejsce w kategorii Art Quilts “ENERGY” 15TH INTERNATIONAL PPM QUILT SHOW BRNO 2023
  • I miejsce w kategorii “Classic Patchwork” 15TH INTERNATIONAL PPM QUILT SHOW BRNO 2023
  • I miejsce w kategorii „Art Quilts” The Festival of Quilts in Birmingham 2022
  • II miejsce w kategorii “KALEIDOSCOPE” 14TH INTERNATIONAL PPM QUILT SHOW BRNO 2022
  • IV miejsce kategorii “WATER” 14TH INTERNATIONAL PPM QUILT SHOW BRNO 2022
  • I miejsce w konkursie „Trzeci Wymiar Patchworku” w kategorii „Home Decor” 2021
  • III miejsce w konkursie “Jak to ze lnem było” organizowanym przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie oraz Stowarzyszenie Polskiego Patchworku w 2021
  • I miejsce w konkursie “Biało-czerwona” organizowanym przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku z okazji 100-lecia niepodległości Polski w 2018
  • III miejsce w kategorii „Storm at Sea” w 12TH INTERNATIONAL PPM PRAGUE 2018
  • Wyróżnienie w kategorii „Seasons” 12TH INTERNATIONAL PPM PRAGUE 2018
  • I miejsce w konkursie „Pomarańczowo mi…” organizowanym przez firmę Fiskars w Polsce oraz Stowarzyszenie Polskiego Patchworku w 2017

Należę do Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. W Polsce sztuka patchworku z roku na rok rozwija się bardzo prężnie, ale nie jest jeszcze tak rozwinięta jak w pozostałych krajach europejskich.

Sylwia Haluch

Świat patchworków zafascynował mnie bogatą kolorystyką i ilością technik.
Jestem ciekawa każdej metody szycia i lubię uczyć się od innych. W tym świecie nie ma miejsca na nudę i rutynę. Inspiracją do pracy jest wszystko co mnie otacza.
Prywatnie - nie skończyłam żadnej szkoły artystycznej. Jestem żoną, mamą, babcią, a od sześciu lat mieszkam w Lesku.
Od kilku lat należę do Stowarzyszenia Polskiego Patchworku oraz do grupy Patchwork Mazowiecki i Patchwork Małopolski. Tam spotkałam bardzo utalentowane osoby obdarzone cudowną wyobraźnią i poczuciem humoru.
Po raz pierwszy odważyłam się pokazać swoje prace w 2018 na wystawie “Biało Czerwona”. Od tej pory moje szyte obrazy wędrują od jednej wystawy do następnej.
Mam nadzieję że i tym razem uda mi się przenieść widza w magiczny świat tysiąca kolorów.

• II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Patchworkowym „Opowiedz mi historię”
  • Wyróżnienie w kategorii „Energia” za pracę „Moonlight” na 15
  • Międzynarodowym Konkursie PPM QUILT SHOW BRNO 2023
  • II miejsce w konkursie “Minerva – bogini rzemiosła” organizowanym przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku wraz z partnerem, Firmą Revorm sp. z o.o. - dystrybutorem maszyn do szycia Minerva