139 czujników czadu dla mieszkańców

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

139 czujników czadu dla mieszkańców

Wraz z rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed niebezpiecznym działaniem tlenku węgla jest montaż odpowiednich czujników. 139 sztuk urządzeń zakupionych przez Miasto, trafi do naszych mieszkańców. Wczoraj, 7 października br. 70 czujników burmistrz miasta Marcin Nazarewicz przekazał Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, który przydzieli je bezpłatnie podopiecznym zamieszkującym lokale ogrzewane piecami gazowymi lub drewnem czy węglem. Pozostałe 69 sztuk trafi do mieszkańców za pośrednictwem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Czujniki czadu dla mieszkańców.

Podczas wczorajszej (7.10) wizyty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, burmistrz miasta Marcin Nazarewicz przekazał czujniki czadu Barbarze Cienki - p.o. dyrektora MOPS oraz pracownikom, których zadaniem będzie przydzielenie 70 urządzeń najbardziej potrzebującym mieszkańcom.

Małe i niepozorne czujniki sygnalizują o niebezpieczeństwie, któremu można w porę przeciwdziałać odpowiednio na nie reagując. Pracownicy MOPS zgodnie podkreślali, że warto inwestować w bezpieczeństwo mieszkańców, a jednym ze sposobów jest montaż w mieszkaniach ogrzewanych gazem, węglem czy drewnem właśnie czujników. Kolejne 69 sztuk zostanie przekazanych jarosławianom za pośrednictwem miejskiej spółki PGKiM.

Pamiętajmy! Czad to cichy zabójca! Powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych.