Barbara Czartoryska Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

Barbara Czartoryska Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia

12 czerwca br. podczas uroczystości Dnia Patrona Miasta Jarosławia Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Piotr Kozak wręczył akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia pani Barbarze Czartoryskiej.

Dzień Patrona Miasta Autor: UMJ

Na podstawie Uchwały nr 10/II/2024 z dnia 20 maja 2024 r. Rada Miasta Jarosławia przyznała pani Barbarze Czartoryskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia, jako „wyraz szacunku i wdzięczności za aktywną działalność na rzecz Miasta Jarosławia w zakresie promowania wspólnego dziedzictwa oraz pielęgnowanie więzi z lokalną społecznością”.

Oprócz symbolicznego aktu nadania przewodniczący Piotr Kozak wręczył także statuetkę z wizerunkiem Patrona Miasta, autorstwa artysty Stanisława Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest Jarosławskim honorowym obywatelom (na stałe statuetka jest wkomponowana w tablicę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom, która znajduje się od 2017 r. na parterze Ratusza).

„Jarosław, zawsze był bliski memu sercu… z wielką radością obserwuję piękno tego miasta” – tak mówiła Barbara Czartoryska Honorowa Obywatelka Miasta Jarosławia podczas dzisiejszych obchodów Dnia Patrona Miasta

Barbara Czartoryska, urodziła się w 1935 r. w Żurawnie nad Dniestrem, jest przedstawicielką magnackiego rodu książęcego Czartoryskich, bratanicą bł. o. Michała Czartoryskiego – Patrona Miasta Jarosławia, a od wielu lat przewodniczącą stowarzyszenia Rodzinny Związek Czartoryskich herbu Pogoń Litewska i jednocześnie ambasadorką miasta Jarosławia.

Ordynacja w Sieniawie czy posiadłość w Pełkiniach rodzą w Barbarze Czartoryskiej potrzebę i nieustającą chęć powracania w rodzinne strony, a także promowania wspólnego dziedzictwa oraz pielęgnowania więzi z lokalną i bliską sercu jarosławską społecznością.

Przez wiele lat była uczestnikiem wielu wydarzeń i spotkań oświatowych, związanych z pielęgnowaniem pamięci o rodzinie Czartoryskich, bez przerwy podkreślając, jak droga jest wszystkim członkom rodziny ziemia jarosławska.