Dzień Patrona Miasta 12 czerwca

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

Dzień Patrona Miasta 12 czerwca

Przed nami Dzień Patrona Miasta Jarosławia. Zapraszamy do wspólnego świętowania 12 czerwca 2024. W programie wydarzenia m.in. wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia oraz PRAPREMIERA MONODRAMU JAŚ w wyk. Błażeja Michalskiego - aktora teatralnego i telewizyjnego, znanego m.in. z serialu "Pierwsza Miłość". Będzie też można bliżej poznać postać naszego Patrona bł. o. Michała Czartoryskiego wybierając się na spacerki po mieście z przewodnikiem.

fragment plakatu zapowiadającego Dzień Patrona Miasta. Na grafice zdjęcie bł. o. Michała Czartoryskiego

Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Piotr Kozak oraz Przeor Klasztoru OO. Dominikanów w Jarosławiu o. Marek Grubka OP zapraszają 12 czerwca 2024 r. do wspólnego świętowania Dnia Patrona Miasta Jarosławia. W tym roku obchody przypadają w 80 rocznicę śmierci oraz 25 rocznicę beatyfikacji bł. o. Michała Czartoryskiego OP.

Z tej okazji w Jarosławiu odbędzie się PRAPREMIERA MONODRAMU JAŚ". W postać dominikanina wcieli się Błażej Michalski - aktor teatralny i telewizyjny, od 2017 roku związany ze sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Błażej Michalski jest odtwórcą głównych ról w spektaklach takich jak: „Sen nocy letniej”, „Chory z urojenia”, „Kordian”, „Bracia Karamazow”, czy "Szewcy". Z ekranów telewizorów znany jest głównie z seriali „Pierwsza Miłość", „Galeria", czy „Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny". W swoim dorobku artystycznym ma również scenariusze wielu słuchowisk radiowych, w tym ważnego o Edycie Stein oraz scenariuszy i sztuk teatralnych m.in. głośnej adaptacji „Opowieść o Błękitnym Psie” Beaty Majchrzak, czy sztuki „Poranek Pana Mikołaja” opowiadającej o olsztyńskim epizodzie Mikołaja Kopernika.

„JAŚ” - to monodram opowiadany niejako ustami samego bł. Ojca Michała Czartoryskiego. Tekst bazuje bowiem na jego listach oraz wpisach do prowadzonego nieregularnie dziennika, powstałych na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Treść monodramu spięta jest klamrą wydarzeń, jakie rozegrały się u schyłku jego życia, w pomieszczeniu prowizorycznego powstańczego szpitala.

DZIEŃ PATRONA MIASTA JAROSŁAWIA

12 czerwca 2024

PROGRAM WYDARZENIA

Bazylika i Klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu

godz. 11.45 - złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą bł. o. Michałowi Czartoryskiemu OP

godz. 12.00 - Msza św. w intencji Mieszkańców Miasta

Atrium - Klasztor oo. Dominikanów
godz. 13.00 - wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia

Biała Kaplica - Klasztor oo. Dominikanów

godz. 14.00 oraz 19.00 monodram „JAŚ”
wyk. Błażej Michalski
– aktor teatralny i telewizyjny związany ze sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

• Mural Patrona Miasta (ul. Jana Pawła II 32)
    9 czerwca 2024, godz. 15.00
    12 czerwca 2024, godz. 17.00

SPACEREK PO JAROSŁAWIU Z PRZEWODNIKIEM „O. Michał Czartoryski – Patron Jarosławia”

• Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki
    13 czerwca 2024, godz. 9.00 oraz godz. 11.00

PREMIERA MONODRAMUJAŚ” w wyk. Błażeja Michalskiego

• Jarosławski Rynek | czerwiec

wystawa plenerowa „Michał Czartoryski. Błogosławiony Dominikanin"

wg scenariusza o. Dariusza Kantypowicza, ze zbiorów Klasztoru OO. Dominikanów w Warszawie

ZAPRASZAMY!

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Przeor Klasztoru OO. Dominikanów w Jarosławiu

Partnerzy: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu, Hufiec ZHP Jarosław

Patronat medialny: Ekspres Jarosławski, Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie, Radio FARA

Dla przypomnienia:

Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje od 19 lat. Uchwałę w tej sprawie 11 czerwca 2005 r. podjęła Rada Miasta Jarosławia ustanawiając dzień 12 czerwca Świętem Patrona Miasta. Tym samym otworzyła ona nowy etap w długiej historii Jarosławia. W uroczystej sesji uczestniczyła także Barbara Czartoryska - bratanica o. Michała, która wyrażając ogromną wdzięczność za inicjatywę ogłoszenia dominikanina patronem powiedziała: Dźwięk słowa Pełkinie i Jarosław budzi w sercach naszej rodziny nutę wzruszenia. Michał jest też dla nas wzorem, może być przykładem nie tylko wiernego kapłana, męczennika, ale też działacza społecznego. Ojciec Michał tak bardzo związany z tą ziemią, na pewno w szczególny sposób pochyla się nad mieszkańcami Jarosławia i wierzę, że opiekuje się Państwem.

W jarosławskim Ratuszu miejscem, gdzie na stałe został uhonorowany bł. Michał jest Sala Narad. Tam od 2005 r. znajduje się tablica autorstwa artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, zamontowana tuż po wyborze kaznodziei na patrona. W 2014 r., ustanowionym przez Radę Miasta „Rokiem bł. Michała Czartoryskiego OP", przypadały też dwie ważne rocznice: 15-ta beatyfikacji dominikanina oraz 70-ta jego męczeńskiej śmierci. Przy tej okazji gościła w Jarosławiu wystawa plenerowa „Michał Czartoryski - błogosławiony dominikanin", która stała się bezpośrednią motywacją dla dominikanów do uruchomienia strony internetowej www.czartoryski.dominikanie.pl

Innym ważnym symbolem nawiązującym do postaci bł. o. Michała Czartoryskiego OP, jest statuetka z wizerunkiem Patrona Miasta, autorstwa artysty Stanisława Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest naszym honorowym obywatelom. Na stałe statuetka jest wkomponowana w tablicę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom, odsłoniętą 10 czerwca 2017 roku na parterze Ratusza. Ten sam autor namalował również obraz z wizerunkiem bł. o. Michała, który na stałe znajduje się w bocznej nawie bazyliki oo. dominikanów. W 2018 r. powstała największa jak dotąd realizacja upamiętniająca patrona Jarosławia. Wielkoformatowe malowidło na elewacji kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32 zaprojektował i wykonał jarosławski artysta, Marek Gliwa.