Konferencja prasowa w sprawie obniżenia cen wywozu nieczystości ze zbiorników bezodpływowych

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz zorganizował dzisiaj konferencję prasową z udziałem prezesów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu.

Jej tematem było znaczące obniżenie cen dla gospodarstw domowych za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych.

uczestnicy konferencji prasowej w PWiK

Prezes PWiK Piotr Kuchta, jako gospodarz miejsca prowadzenia konferencji, wyjaśniał: „Jesteśmy przekonani, że podjęte działania przyczynią się do zrównoważonego rozwoju miasta i ochrony środowiska naturalnego, a oparte zostały one na analizach uwzględniających potrzeby społeczne, ekonomiczne i ekologiczne. Analizowano w szczególności koszty związane z transportem, zrzutem ścieków oraz logistyką. Z przyjemnością informujemy, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowych, niższych stawek za odbiór ciekłych odpadów bytowych od mieszkańców Jarosławia od dnia 16 lipca”.

Opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz dostarczanie ich do oczyszczalni będzie kosztować za 2 metry sześcienne 108 złotych, za 3 metry sześcienne 114 złotych, a za 4 metry sześcienne 152 złote. Średnia cena usługi wykonywanej przez PWiK wyniesie zatem 38 złotych brutto za metr sześcienny. Cena ustalona przez PGKiM będzie kształtowała się na poziomie – 39 zł brutto do 5 metrów sześciennych, 38 zł za 7 metrów sześciennych.

„Zgodnie z zapisami ustawowymi będziemy monitorować ilość odbieranych ścieków oraz pozostałe koszty i potrzeby mieszkańców w tym zakresie. Przepisy dotyczące utrzymania porządku i czystości w gminie nakładają na mieszkańców obowiązek opróżniania zbiorników bezodpływowych” – dodał prezes Kuchta.

Wcześniejsze ceny w PWiK wynosiły 54 złote za metr sześcienny. W PGKiM obniżka nastąpiła z 48 zł na 38 zł brutto za metr sześcienny.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, mając na uwadze względy ekologiczne, w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Jarosławia Marcinem Nazarewiczem, po wielu rozmowach, ustaleniach i wypracowaniu wspólnego balansu cenowego, zdecydowaliśmy się na znaczące obniżki cen. Przez to podnosimy standard i zwiększamy komfort życia mieszkańców” – dodał, doceniając współpracę z burmistrzem i PWiK, prezes PGKiM Andrzej Makar.

„Temat wywozu nieczystości ciekłych poruszaliśmy od długiego czasu w poprzedniej kadencji Rady Miasta Jarosławia, kiedy byłem radnym. Już wtedy trwały spory o to, jaka powinna być stawka maksymalna za wywóz. Moja propozycja, po zasięgnięciu informacji w innych spółkach na terenie kraju, wynosiła 40 zł. Spotkałem się jednak z opinią, że nie da się tego zrobić za taką kwotę. Jak widać, obecne stawki są niższe, niż te, które proponowałem i to pomimo znaczącego wzrostu cen i kosztów wywozu. Chodzi o to, by mieszkańcy, którzy nie mają jeszcze kanalizacji, płacili za wywóz nieczystości taką samą stawkę, jak osoby, które mają teren skanalizowany. Koszty są zwiększone jedynie o koszty transportu. W poprzednich cennikach spółek miejskich wymagano opłaty niezależnie od liczby metrów sześciennych, za przejazd całej beczki, która mieściła 4 metry sześcienne – 232 złote. Obecnie cennik jest zróżnicowany w zależności od liczby metrów sześciennych, jaką ktoś chce wywieźć. Pierwsze 2 metry sześcienne są droższe, ponieważ musimy pokryć koszty bezwzględne dojazdu beczki, a kolejne są już tańsze. Dziękuję prezesom, że w tak krótkim czasie dokonali analiz i obniżyli omawiane ceny. Jakby w najbliższym czasie okazało się, że te ceny mogą być jeszcze korzystniejsze, na pewno Państwa o tym poinformujemy” – podsumował burmistrz Nazarewicz.