Muzyczne obchody Dnia Patrona Miasta
Przed nami muzyczne obchody Dnia Patrona Miasta Jarosławia 2025 z CSM/Worship. Nie możemy się już doczekać. Widzimy się w najbliższy weekend 7 czerwca o godz. 19.30 przed bazyliką oo. dominikanów w Jarosławiu.
Koncert poprzedzą msza św. w intencji mieszkańców i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bł. o. Michała Czartoryskiego OP. W tym roku świętujemy 20. rocznicę ustanowienia dominikanina patronem naszego miasta!

20 lat temu Miasto Jarosław obrało za swojego patrona bł. o. Michała Czartoryskiego OP - księcia, żołnierza, wychowawcę, społecznika, dominikanina, uczestnika Powstania Warszawskiego, jednego ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. To wyjątkowa postać dla jarosławskiej społeczności, którą w czerwcu podczas obchodów Dnia Patrona Miasta z dumą wspominamy.
Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Piotr Kozak oraz Przeor Klasztoru OO. Dominikanów w Jarosławiu o. Marek Grubka OP zapraszają 7 czerwca 2025 r. do wspólnego świętowania zarówno w bazylice jak i przed nią, gdzie rozbrzmi muzyka uwielbienia zespołu CSM/Worship
PROGRAM WYDARZENIA
Bazylika i Klasztor oo. Dominikanów w Jarosławiu
godz. 18.00 - msza św. w intencji mieszkańców miasta
godz. 19.00 - złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą bł. o. Michałowi Czartoryskiemu OP
Plac przed klasztorem oo. Dominikanów
godz. 19.30 - Koncert zespołu CSM/MISJA
Zapraszamy!
Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Przeor Klasztoru OO. Dominikanów w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Partner: Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki w Jarosławiu
CSM/Worship - to grupa przyjaciół i muzyków chrześcijańskich, zaangażowanych w prowadzenie szkoły uwielbienia CSM, działającej nieprzerwanie od 2008 roku pod dyrekcją Adama Kosewskiego - aranżera, kompozytora, pianisty, wokalisty i pedagoga.
Na gruncie projektu CSM zrodziło się wiele cennych inicjatyw, które od 2011 roku funkcjonują w ramach Misji Chrześcijańska Służba Muzyczna; obok szkoły uwielbienia zespół organizuje warsztaty i konferencje, tworzy materiały dla służby muzycznej oraz pisze i publikuje polskie pieśni uwielbienia. A wszystko po to, by przygotować kolejne pokolenie muzyków i liderów uwielbienia do służby w Kościele, głoszenia Ewangelii oraz niesienia Bożej obecności i duchowego przebudzenia w Polsce. Zespół wydał kilkanaście autorskich pieśni uwielbienia, w tym dwa albumy - Serce Sługi i OdNowa.
Dla przypomnienia:
Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje od 20 lat. Uchwałę w tej sprawie 11 czerwca 2005 r. podjęła Rada Miasta Jarosławia ustanawiając dzień 12 czerwca Świętem Patrona Miasta. Tym samym otworzyła ona nowy etap w długiej historii Jarosławia. W uroczystej sesji uczestniczyła także Barbara Czartoryska - bratanica o. Michała, która wyrażając ogromną wdzięczność za inicjatywę ogłoszenia dominikanina patronem powiedziała: Dźwięk słowa Pełkinie i Jarosław budzi w sercach naszej rodziny nutę wzruszenia. Michał jest też dla nas wzorem, może być przykładem nie tylko wiernego kapłana, męczennika, ale też działacza społecznego. Ojciec Michał tak bardzo związany z tą ziemią, na pewno w szczególny sposób pochyla się nad mieszkańcami Jarosławia i wierzę, że opiekuje się Państwem.
W jarosławskim Ratuszu miejscem, gdzie na stałe został uhonorowany bł. Michał jest Sala Narad. Tam od 2005 r. znajduje się tablica autorstwa artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, zamontowana tuż po wyborze kaznodziei na patrona. W 2014 r., ustanowionym przez Radę Miasta „Rokiem bł. Michała Czartoryskiego OP", przypadały też dwie ważne rocznice: 15-ta beatyfikacji dominikanina oraz 70-ta jego męczeńskiej śmierci. Przy tej okazji gościła w Jarosławiu wystawa plenerowa „Michał Czartoryski - błogosławiony dominikanin", która stała się bezpośrednią motywacją dla dominikanów do uruchomienia strony internetowej www.czartoryski.dominikanie.pl
Innym ważnym symbolem nawiązującym do postaci bł. o. Michała Czartoryskiego OP, jest statuetka z wizerunkiem Patrona Miasta, autorstwa artysty Stanisława Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest naszym honorowym obywatelom. Na stałe statuetka jest wkomponowana w tablicę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom, odsłoniętą 10 czerwca 2017 roku na parterze Ratusza. Ten sam autor namalował również obraz z wizerunkiem bł. o. Michała, który na stałe znajduje się w bocznej nawie bazyliki oo. dominikanów. W 2018 r. powstała największa jak dotąd realizacja upamiętniająca patrona Jarosławia. Wielkoformatowe malowidło na elewacji kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32 zaprojektował i wykonał jarosławski artysta, Marek Gliwa.