Potrzeby i priotytety przedsiębiorców
Za nami drugie z cyklu spotkań zaproponowanych przedsiębiorcom ziemi jarosławskiej przez burmistrza miasta Marcina Nazarewicza, starostę jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, dr Beatę Rejman - rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu oraz Radę Biznesu działającą przy PANS.
3 lutego br. w gościnnych murach jarosławskiej uczelni oferty wsparcia i współpracy przedsiębiorcom przedstawili eksperci:
- Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (Paulina Janda-Sarnecka),
- Banku Gospodarstwa Krajowego (Mirosław Szczęśniak),
- Powiatowego Urzędu Pracy (dyrektor Ewelina Olejarz wraz ze współpracownikami),
- PSONI Koło w Jarosławiu (Magdalena Dec-Kiełbasa).
Uczestników przywitali: dr Dorota Dejniak – prorektor ds. dydaktycznych PANS, burmistrz miasta Marcin Nazarewicz oraz Andrzej Wyczawski – etatowy członek zarządu powiatu jarosławskiego. Spotkanie prowadził dr Daniel Salabura z wydziału inżynierii technicznej PANS. Z przedsiębiorcami spotkali się także prezesi miejskich spółek oraz pracownicy Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław-Przeworsk i Punktu Obsługi Inwestora działającego w urzędzie miasta przy ul. Zamkowej 1.
Wybór zagadnień był odpowiedzią organizatorów cyklu na potrzeby zgłoszone podczas pierwszego spotkania oraz problemów z jakimi na co dzień przychodzi mierzyć się w prowadzeniu biznesu.
Wśród propozycji pojawiły się m.in.
- oferta PAIH – pakiet inwestora czy pakiet eksportera,
- portal www.trade.gov.pl , na którym bezpłatnie można zaprezentować swoją firmę,
- BGK – wsparcie finansowe w rozwijaniu biznesu,
- PUP – Krajowy Fundusz Szkoleniowy, z którego tylko w minionym roku skorzystało 705 osób (w tym 638 pracowników) na łączna kwotę ponad 1,6 mln zł. Nabór wniosków na 2025 rok już wkrótce, w dniach 10-12 lutego br.
- Jarosławskie Targi Pracy – 7. edycja 20 marca br. o godz. 9.00 w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych.
- PSONI Koło w Jarosławiu „Centrum Dzwoni” - bezpłatne usługi w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością opierającej się na europejskim modelu zatrudniania wspieranego. CDZ wspiera np. w identyfikacji potrzeb zawodowych, w rekrutacji i sprawdzeniu kandydatów do pracy przed zatrudnieniem czy przygotowaniu zespołu na przyjęcie pracownika z niepełnosprawnością.