Wyniki ankiety wśród uczniów szkół średnich
Jednym z elementów diagnozy naszego miasta są badania uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Badania te dostarczyły unikatowej wiedzy z zakresu planów edukacyjnych i zawodowych młodzieży oraz ich opinii o miejscu zamieszkania.

Ankieta została skierowana do młodzieży uczęszczającej do ostatnich klas wszystkich szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie miasta Jarosławia, dla których Powiat Jarosławski jest organem prowadzącym.
Celem badania młodzieży było poznanie opinii tej specyficznej i ważnej dla przyszłości miasta grupy społecznej posiadającej duży potencjał społeczny i demograficzny.
Badanie było realizowane w dniach 08.11 – 19.11.2024 r. Kwestionariusz wypełniło 801 respondentów.
Uczniowie oceniają raczej dobrze Jarosław jako miejsce do życia. Czynnikami, które zachęcają młodych ludzi do pozostania w mieście są kultura i rozrywka, sport i rekreacja, handel i usługi, dostępność żłobków i przedszkoli, poziom edukacji, jakość środowiska, estetyka i walory turystyczne, poziom bezpieczeństwa, transport publiczny i skomunikowanie z innymi miastami oraz relacje międzyludzkie. Najgorzej oceniono rynek pracy, wysokość zarobków i poziom służby zdrowia.
Według młodzieży nasze miasto wyróżnia przede wszystkim piękny, odnowiony Rynek, bogata historia i cenne zabytki.
Pomimo pozytywnej opinii o mieście tylko 4 % ankietowanych chciałoby w przyszłości mieszkać w Jarosławiu.
Aby zwiększyć zainteresowanie Miastem jako miejscem do życia należy stworzyć atrakcyjne przestrzenie miejskie: parki, place, deptaki, ścieżki rowerowe, zieleń; zwiększyć atrakcyjność oferty kulturalnej, rekreacyjnej i rozrywkowej oraz zapewnić lepszą i bardziej dostępną opiekę zdrowotną i psychologiczną.
Uczniowie dobrze oceniają swoje szkoły, zwłaszcza pod kątem przygotowania do zawodu lub dalszej nauki oraz zapewnienia wsparcia i pomocy psychologicznej. Należałyby jednak dokonać reformy programów nauczania i poszerzyć ofertę zajęć dodatkowych.
Tegoroczni maturzyści planują kontynuację nauki na studiach licencjackich/ inżynierskich a później
magisterskich lub na studiach magisterskich i jednocześnie chcą podjąć pracę.
Jako najbardziej atrakcyjną postrzegają pracę zdalną, z elastycznym czasem pracy oraz własną działalność gospodarczą.
Cały raport dostępny jest w załączniku poniżej.
Za pomoc w realizacji badania serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor i Pracownikom Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu oraz Dyrektorom i Pracownikom jarosławskich szkół ponadpodstawowych.
Czytaj również
-
Polsko-Szwajcarski Program22.01.2025
-
Polsko-Szwajcarski Program22.01.2025
Jak mieszkańcy Jarosławia oceniają swoje otoczenie?
-
Polsko-Szwajcarski Program17.01.2025
Przyjedź - Zobacz - Zostań - Jarosław Miasto Otwarte na Ludzi
-
Polsko-Szwajcarski Program16.01.2025
Zaktualizowana diagnoza miasta
-
Polsko-Szwajcarski Program16.01.2025
List intencyjny ws. partnerstwa
-
Polsko-Szwajcarski Program03.01.2025
Możliwość wypełnienia ankiety do 7 stycznia 2025 r.