Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd" dla Gminy Miejskiej Jarosław będzie stanowił integralne i wieloaspektowe przedsięwzięcie, które ma na celu wzmocnienie całej gminnej struktury pod względem cyberbezpieczeństwa. Obejmie on szerokie spektrum działań i rozwiązań, uwzględniając zarówno aspekty organizacyjne, kompetencyjne, jak i techniczne, co pozwoli na stworzenie trwałego i odpornego środowiska informatycznego w Gminie.
Podstawowym i kluczowym z punku widzenia obszaru technicznego zadaniem będzie budowa systemu kopii zapasowych. System kopii zapasowych zostanie skonstruowany z uwzględnieniem trzech kluczowych poziomów przechowywania danych. Pierwszy poziom obejmuje fizyczny serwer RACK, który zostanie zamontowany w serwerowni i będzie wyposażony w przestrzeń dyskową działającą w konfiguracji RAID. Następnie pliki kopii zapasowych zostaną powielone do zewnętrznego repozytorium, które również będzie oparte na fizycznym serwerze. Trzeci poziom systemu kopii zapasowych zostanie zrealizowany poprzez wdrożenie biblioteki taśmowej, gdzie dane będą zapisywane na taśmach magnetycznych.
Kolejnym elementem podnoszącym poziom cyberbezpieczeństwa będzie system NAC (Network Access Control).
W ramach podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa w sferze organizacyjnej szkoły podstawowe zostaną wyposażone w urządzenia UTM i poprzez bezpieczne i szyfrowane połączenie VPN uzyskają dostęp do sieci Urzędu.
Ostatnim elementem, który zwiększy poziom cyberbezpieczeństwa w sferze kompetencyjnej będzie przeprowadzenie cyklu szkoleń zarówno dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT (informatycy) w Urzędzie, jak również dla użytkowników końcowych przetwarzających dane wrażliwe w systemach informatycznych.
Podsumowaniem wprowadzonych zmian będzie przeprowadzenie audytu w zakresie KRI oraz oceny wdrożonych i już funkcjonujących aspektów bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz audyt i aktualizacja SZBI.
Projekt skierowany jest do pracowników Urzędu Miasta oraz pracowników 9 jednostek organizacyjnych – szkół podstawowych. Z efektów projektu będą korzystać mieszkańcy miasta. W przyszłości projekt może być rozbudowany o kolejne jednostki organizacyjne.
Wartość projektu: 904 255,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 691 056,88 zł