środa 26.04.2023

Podczas sesji rady miasta (24 kwietnia br.) została uchylona uchwała ws. Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego. Co to oznacza w praktyce? W tym roku zostanie zrealizowanych 35 projektów wybranych w ubiegłorocznym głosowaniu, natomiast nie będzie ogłaszany nabór propozycji do JBO na 2024 rok.

 

Trudna sytuacja finansowa miasta spowodowana wysoką inflacją, wzrostem cen nośników energii, usług oraz najniższego wynagrodzenia,  przy równoczesnym ustawowym zmniejszeniem wpływów do budżetu z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT, dotyczy nie tylko roku bieżącego, ale także, z dużym prawdopodobieństwem  roku 2024.

Aby zachować równowagę finansową miasta w tym szczególnie niesprzyjającym okresie, konieczne jest m.in. wprowadzenie poważnych oszczędności, wśród których znajduje się również czasowa rezygnacja z ogłoszenia kolejnej edycji Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Uchylenie uchwały o JBO zostało zaplanowane tylko na rok, a formuła uchylenia jest rozwiązaniem wymuszonym wyłącznie przez przepisy prawa, ponieważ Rada Miasta nie posiada uprawnień do zawieszenia uchwały.

Co bardzo ważne, mimo uchylenia uchwały, w 2023 roku zostaną realizowane projekty wybrane w edycji ogłoszonej w 2022 roku, natomiast nie będzie ogłoszenia nowej edycji JBO na 2024 r., a tym samym – i na tym polega oszczędność dla budżetu miasta – nie będzie projektów do realizacji w 2024 roku.

Dla ponownego uruchomienia JBO, po rocznej przerwie, niezbędne będzie ponowne przyjęcie uchwały przez Radę Miasta Jarosławia do końca marca 2024 roku.

 - Sytuacja jest wyjątkowa. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę osób, które angażują się co roku w jarosławski budżet obywatelski, chciałbym aby ta forma konsultacji nadal funkcjonowała w naszym mieście. To jest właśnie ta partycypacja społeczna o jaką nam chodzi, aby to mieszkańcy decydowali i wskazywali co dla nich jest bardzo ważne, zarówno jeśli chodzi o większe inwestycje do 100 tys. zł, mniejsze do 40 tys. zł, czy chociażby drobne wydarzenia do 10 tys. zł. Niestety obecna sytuacja finansowa wielu samorządów w Polsce, zwłaszcza samorządów miejskich, zmusza do poważnych oszczędności. Efektem naszych działań zaradczych jest m.in. wprowadzenie Pakietu Oszczędnościowego, w którym, wśród wielu propozycji, znalazł się również punkt dotyczący zatrzymania na jeden rok realizacji inwestycji z JBO. Wiem, że to trudna decyzja. Osobiście bardzo zależało mi na tym, aby budżet obywatelski zawsze był i aby go rozwijać. Niestety bierzemy pod uwagę, że przyszły rok finansowy nie będzie lepszy i dzisiaj już to odczuwamy – wyjaśnia burmistrz Waldemar Paluch.

 

DLA PRZYPOMNIENIA

Od kilku lat tylko miasta na prawach powiatu miały ustawowy obowiązek realizowania budżetu obywatelskiego. Mimo, że Jarosław do tych miast nie należy, to ta szczególna forma konsultacji społecznych była realizowana bez przerwy przez ostatnie dziewięć lat i, po rocznej przerwie, planowane jest jej kontynuowanie.

W Jarosławiu pierwszy budżet obywatelski został ogłoszony w 2014 r. Wówczas mieszkańcy mieli do podziału znacznie skromniejszą pulą środków (600 tys. zł) oraz możliwość zagłosowania tylko na jeden projekt. W pierwszych edycjach do realizacji wybieranych było zaledwie 3 zadania. Kolejne edycje, a zwłaszcza te mające miejsce począwszy od 2017 r., czyli od zwiększenia kwoty do 1 miliona złotych, wprowadzenia szeregu ulepszeń do procedury zgłaszania i wyboru projektów, przyniosły zdecydowany wzrost liczby projektów, jak i osób głosujących na nie. Najwięcej projektów (aż 85) mieszańcy zgłosili w edycji JBO na 2020 r., natomiast najwięcej zadań (aż 35) zostanie wykonanych w efekcie ubiegłorocznej edycji. Wiosną przyszłego roku, po ponownym podjęciu uchwały ws. JBO przez radę miasta, ruszy w Jarosławiu X edycja budżetu obywatelskiego.

Informacje o JBO dostępne są w zakładce https://miastojaroslaw.pl/bo 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...