Jedna z największych na Podkarpaciu

W czasie świąt oraz przez kolejne tygodnie chętnie je odwiedzamy i fotografujemy. Jeśli więc zobaczyliście gdzieś piękną szopkę, zbudowaliście ją, stoi pod Waszym świątecznym drzewkiem lub została uwieczniona w latach ubiegłych i chcielibyście się pochwalić, można to uczynić w komentarzu pod postem Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, opublikowanym 5 stycznia br. na profilu społecznościowym. Ciekawe foto wraz z opisem miejsca, tradycyjnie zostaną wyróżnione miejskimi gadżetami. Zabawa trwa do końca styczeń!
CKiP realizuje również cykl CZY WIESZ, ŻE... Wśród świątecznych tematów pojawiła się ruchoma szopka w bazylice oo. dominikanów w Jarosławiu. To jedna z największych na Podkarpaciu!
Szopka składa się z kilku kondygnacji. Górna część stanowi rekonstrukcje bryły Bazyliki MB Bolesnej w Jarosławiu oraz klasztoru na Jasnej Górze. Do szopki – usytuowanej na jarosławskiej skarpie z Kalwarią Pacławską w tle – przybywają postacie z różnych epok, aby oddać hołd nowonarodzonemu Dzieciątku.
Wśród nich można zobaczyć m.in.: Trzech Króli, św. Jana Pawła II, św. Faustynę, Ojca Pio czy św. Matkę Teresę z Kalkuty. Nie zabrakło również przedstawicieli kościoła, rodziny oraz mieszkańców poszczególnych regionów Polski.
W dolnej części umiejscowiona została makieta miasta, która przedstawia jarosławski rynek. Całość dopełnia sygnalizacja świetna, wraz z samochodami poruszającymi się po miejskich ulicach.
Pomysłodawcą szopki był w latach 70. XX wieku ówczesny przeor klasztoru o. Emil Nowak OP. W późniejszych latach cała konstrukcja została przebudowana, a większość prac została zaprojektowana i wykonana przez br. Krzysztofa Szybiaka OP.
Wysokość szopki wynosi niemal osiem metrów. Prace malarskie związane z nieboskłonem, Jerozolimą oraz architekturą sakralną wykonał nauczyciel plastyki Andrzej Krawczyk, mechanizm szopki został zaprojektowany przez Henryka Bartoszka, drewniane elementy wyrzeźbił stolarz Wikiera, a drewniane figurki sprowadzono ze specjalistycznego zakładu w Katowicach.
Źródło informacji: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Czytaj również
-
Miasto24.04.2025
-
Miasto24.04.2025
Renta wdowia, czyli wypłata świadczeń łącznie z rentą rodzinną
-
Miasto24.04.2025
Bezpłatne czipowanie psów
-
Miasto23.04.2025
Mój rower elektryczny - wkrótce ruszy dofinansowanie!
-
Miasto23.04.2025
„Pola Nadziei” dla jarosławskiego hospicjum
-
Miasto22.04.2025
Obchody świąt majowych w Jarosławiu