Powstaniec z Jarosławiem w sercu

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

Powstaniec z Jarosławiem w sercu

Od 29 lipca br. w stolicy trwa I Zlot Harcerski z udziałem Hufca ZHP Jarosław przed zbliżającą się 80. rocznicą Powstania Warszawskiego. W drugim dniu zlotu (30.07) jarosławscy harcerze przeżyli wyjątkowe chwile podczas spotkania z ppłk. Zbigniewem Rylskim ps. "Brzoza" - powstańcem i harcerzem, który w Jarosławiu spędził swoje dzieciństwo, tu chodził do Szkoły Powszechnej im. Konarskiego i Gimnazjum Przyrodniczo-Matematycznego im. Augusta Witkowskiego. Młodzież przekazała Pułkownikowi upominki związane z miastem, również te przygotowane przez burmistrza, Marcina Nazarewicza.

Pułkownik Zbigwiew Rylski ps. Brzoza z harcerzami Hufca ZHP Jarosław Autor: Hufiec ZHP Jarosław

Mimo upływu czasu oraz utraty materialnych pamiątek rodzinnych z młodości, 101-letni Bohater swoje dzieciństwo doskonale pamięta. Dlatego z radością i wzruszeniem przyjął upominki od burmistrza miasta Marcina Nazarewicza i jarosławskich harcerzy

W liście skierowanym do ppłk. Zbigniewa Rylskiego gospodarz miasta napisał m.in. - ...proszę przyjąć wyrazy naszej wdzięcznej pamięci i najwyższego szacunku dla bohaterstwa Pana Pułkownika, oddania Ojczyźnie a także świadectwa, z którego kolejne pokolenia mogą czerpać siłę i determinację do działania na rzecz dobra wspólnego. Przesyłam również serdeczne pozdrowienia z Jarosławia oraz najlepsze życzenia. Niech każdy kolejny dzień upływa Panu Pułkownikowi w dobrym zdrowiu, pogodzie ducha oraz w zadowoleniu z dobrze spełnionego obowiązku. Cześć i chwała Bohaterom!
Raz jeszcze dziękujemy Magdalenie Jagiełło-Szostak oraz Hufcowi ZHP Jarosław za życzliwość, miłą współpracę oraz pomoc w przekazaniu pamiątek.

Kilka lat temu, w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego ppłk. Z. Rylski wspominał: - Pierwszy raz brałem udział w uroczystościach i defiladzie 11 listopada w 1934 r., mając 11 lat. Należałem do harcerstwa. Było to w Jarosławiu. Byłem taki dumny! Jednak jeszcze bardziej byłem dumny z ojca, wtedy w stopniu kapitana, który w defiladzie jechał na pięknym koniu, prowadził swoją kompanię ciężkich karabinów maszynowych 39. Pułku Piechoty. Patrząc przez te lata na ten cały sprzęt, żołnierzy, konie, na przechodzące formacje, byliśmy przekonani o naszej sile i potędze. Te chwile zapadły na zawsze w naszej świadomości i pamięci.

Biogram ppłk. Zbigniewa Rylskiego dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego www.1944.pl

***

1 sierpnia br. zapraszamy na miejskie obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, które rozpoczną się o 17.00 - godzinie "W" na Placu ks. Piotra Skargi. Wcześniej zachęcamy do udziału w harcerskiej akcji na jarosławskim rynku, a po uroczystościach o 19.15 na wspólne śpiewanie powstańczych piosenek do Parku Miejskiego im. Czesławy Puzon ps. "Baśka". Szczegóły w informacji Zbliża się 80. rocznica Powstania Warszawskiego