W rocznicę powstania NSZZ „Solidarność"

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Jej dalsza część miała miejsce na placu parafialnym, przed Pomnikiem Pamięci Narodowej. Tam przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko wygłosił przemówienie, następnie pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność” przybyłe delegacje złożyły kwiaty.
Burmistrza miasta Waldemara Palucha reprezentował zastępca Dariusz Tracz.
Uroczystość poprzedziło złożenie kwiatów przez Zarząd Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” oraz Radę Oddziału Jarosław NSZZ „Solidarność” pod tablicą znajdującą się na kablicy Starego Cmentarza. Tablica upamiętnia zamordowanych za idee Solidarności w latach 1980-89.
***
Dla upamiętnienia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku i historycznego zrywu Polaków do wolności Sejm w 2005 r. uchwalił ustawę o ustanowieniu Dnia Solidarności i Wolności. Ma on przypominać wysiłek dających świadectwo wierności idei Polski niepodległej i stanowić hołd dla osób, które przyczyniły się do powstania i zwycięstwa „Solidarności” oraz odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej. Ten dzień podkreśla też znaczenie porozumień gdańskich dla historii Europy i świata. Więcej informacji na stronie internetowej www.senat.gov.pl
Czytaj również
-
Inne21.05.2024
-
Inne20.05.2024
Andrzej Makar prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu
-
Inne13.05.2024
Wybory uzupełniające na ławników do Sądu Rejonowego w Jarosławiu na kadencję 2024-2029
-
Inne13.05.2024
I Jarosławskie Święto Motoryzacji
-
Inne10.05.2024
I Jarosławskie Święto Motoryzacji już w niedzielę, 12 maja, na Rynku
-
Inne07.05.2024
Sesja inauguracyjna Rady Miasta Jarosławia IX kadencji