Znamy opinie jarosławskich przedsiębiorców
Zakończyliśmy badanie ankietowe dotyczące oceny stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości w naszym mieście. Badanie zostało zrealizowane w dniach 24 października - 7 listopada 2024 roku.
Przedsiębiorczość jest jedną z aktywności, która zapewnia lokalnym środowiskom rozwój w wymiarze zarówno gospodarczym, jak i społecznym. Wzmacnianie przedsiębiorczości na poziomie lokalnym uznaje się za jeden z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia bezrobocia, zatrzymania odpływu mieszkańców do innych ośrodków, szczególnie młodych aktywnych osób. To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy są bardzo ważnymi uczestnikami nie tylko życia gospodarczego, ale również społecznego, w znaczącym stopniu stanowiąc o potencjale rozwojowym. Dlatego ważne jest wypracowanie profesjonalnych mechanizmów współpracy między sektorem samorządowym i biznesowym. W pierwszej kolejności musimy zidentyfikować obszary współpracy oraz wzajemne oczekiwania. Służą temu informacje uzyskane z niniejszego badania.
Celem badania jest także uzupełnienie diagnostyki miasta w zakresie przedsiębiorczości o ocenę ze strony przedsiębiorców (np. co trzeba poprawić, zmienić, co warto kontynuować, rozwijać, gdzie jest potencjał do rozwoju, jak możemy współdziałać dla sukcesu wspólnego.)
Wśród głównych zagrożeń dla funkcjonowania jarosławskich przedsiębiorstw respondenci wskazywali przede wszystkim wzrost kosztów działalności gospodarczej oraz w mniejszym stopniu uzależnienie od ograniczonego popytu i lokalnego rynku zbytu.
Wśród działań sprzyjających rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej, realizowanych przez instytucje działające na terenie miasta Jarosław odpowiadający najsłabiej ocenili ulgi podatkowe oraz pomoc w kreowaniu i rozwijaniu innowacji.
Do najważniejszych czynników wsparcia dla osób zakładających działalność gospodarczą wskazano wspomniane wcześniej ulgi podatkowe, wsparcie finansowe oraz doradztwo księgowo-podatkowe.
Dla rozwoju firmy w mieście według jarosławskich przedsiębiorców najważniejszy jest popyt na towary i usługi oferowane przez przedsiębiorstwo, przychylność społeczności lokalnej wobec przedsiębiorstwa, dobre relacje ze społecznością lokalną oraz wsparcie samorządu lokalnego w sytuacjach nadzwyczajnych (np. w sytuacji pandemii, powodzi itp.).
Jarosławskie firmy są odpowiedzialne społecznie, zdecydowana większość respondentów chce w najbliższej przyszłości wdrożyć działania związane z ochroną środowiska, poprawić energoefektywność i wprowadzić elementy tzw. „zrównoważonego rozwoju”.
Jarosław uważają za dobre miejsce do życia, a za jego silne strony uważają istnienie silnych więzi i tradycji rodzinnych, relacje międzyludzkie, wysoki poziom bezpieczeństwa, atrakcyjność turystyczną estetykę otoczenia i przestrzeni publicznych oraz możliwość kontunuowania nauki, kształcenia się.
Wśród najważniejszych działań, które powinny zostać zrealizowane w Jarosławiu w pierwszej kolejności wskazali:
- stworzenie atrakcyjnej infrastruktury i warunków życia mieszkańców: chodników, przystanków, parkingów, ścieżek rowerowych, obiektów sportowych,
- poprawę warunków i wsparcia dla rozwoju przedsiębiorczości,
- zakładania własnych firm, samozatrudnienia,
- poprawę jakości i dostępności opieki zdrowotnej,
- wsparcie rozwoju budownictwa mieszkaniowego,
- poprawę dostępności mieszkań.
Dziękujemy za wszystkie opinie!
Raport dostępny jest poniżej w załączniku.
Pobierz pliki
Czytaj również
-
Polsko-Szwajcarski Program09.12.2024
-
Polsko-Szwajcarski Program03.12.2024
Lokalni liderzy o naszym mieście - wyniki badania ankietowego
-
Miasto28.11.2024
Zaproszenie na spotkanie konsultacyjne dla organizacji pozarządowych
-
Polsko-Szwajcarski Program25.11.2024
Punkt Konsultacyjny Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast
-
Polsko-Szwajcarski Program25.11.2024
Pomysły ma działania w ramach polsko-szwajcarskiego projektu
-
Polsko-Szwajcarski Program15.11.2024
Zaproszenie na spotkanie konsultacyjne