Za nami Dzień Patrona Miasta

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

Za nami Dzień Patrona Miasta

Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą bł. o. Michałowi Czartoryskiemu, Msza św. w bazylice oo. Dominikanów, wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia Barbarze Czartoryskiej oraz prapremiera monodramu „JAŚ” znalazły się w programie tegorocznych uroczystości.

Dzień Patrona Miasta Autor: UMJ

Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje już od 19 lat! Uchwałę w tej sprawie 11 czerwca 2005 r. podjęła Rada Miasta Jarosławia ustanawiając dzień 12 czerwca Świętem Patrona Miasta. Podczas tegorocznych uroczystości wspominamy dwie ważne rocznice – 80. rocznicę śmierci bł. o. Michała Czartoryskiego oraz 25. rocznicę beatyfikacji patrona.

Na początku obchodów burmistrz Marcin Nazarewicz wraz z zaproszonymi gośćmi złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą dominikanina, kapelana AK – błogosławionego o. Michała Czartoryskiego OP - Patrona Miasta Jarosławia, który zginął męczeńską śmiercią wraz z rannymi uczestnikami Powstania Warszawskiego.

Kolejnym punktem uroczystego świętowania była Msza św. koncelebrowana w intencji mieszkańców, której przewodniczył abp Józef Michalik. W swojej homilii m.in. powiedział: ”(…) o. Michał tak jak i wielu innych powstańców nie opuścił swoich, choć dawano mu szansę na ucieczkę, tę siłę czerpał z wartości rodzinnych  (…)”

Następnie w atrium klasztoru Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Piotr Kozak wręczył akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia Barbarze Czartoryskiej - więcej informacji tutaj

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów była prapremiera monodramu „JAŚ” (tekst monodramu bazuje na listach błogosławionego patrona oraz wpisach z jego dziennika) w wykonaniu aktora teatralnego i telewizyjnego - Błażeja Michalskiego.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: goście honorowi - Barbara Czartoryska, Irena Czartoryska – Bylicka – krewne błogosławionego o. Michała Czartoryskiego, Prowincjał Zakonu Dominikanów o. Łukasz Wiśniewski, burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Piotr Kozak, radni miasta, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Grażyna Strzelec, Starosta Powiatu Jarosławskiego Kamil Dziukiewicz, przedstawiciele biur poselskich i senatorskich, instytucji i stowarzyszeń, służby mundurowe, proboszczowie jarosławskich parafii, młodzież szkolna, harcerze oraz mieszkańcy. Gości i mieszkańców, którzy wzięli udział w obchodach, witał przeor klasztoru o. Marek Grubka.