Honorowi Obywatele Miasta Jarosławia
Honorowi Obywatele Miasta Jarosławia GALICJA 1. Henryk de Saar 10.07.1857 2. Wawrzyniec de Pressen 1859 3. Władysław Badeni 8.06.1863 4. Ernest Gaberle 14.05.1867 5. Agenor...
Stanisław Hajnus - Burmistrz Miasta Jarosławia w kadencji 1990-94, członek zarządu miasta Jarosławia, radny Rady Miasta
„w uznaniu zasług dla rozwoju miasta w odrodzonym samorządzie oraz za osobiste świadectwo wiary, szlachetności, prawości i otwartości na potrzeby drugiego człowieka" (27.06.1997)
Jerzy Szmigielski - Dyrektor MPWiK
„za całokształt pracy zawodowej i społecznej oraz osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój przedsiębiorstwa oraz rozbudowę inwestycji wodociągowych na terenie miasta" (27.06.1997)
Maria Piłakowska - dyplomowana pielęgniarka Zespołu Opieki Zdrowotnej
„za wieloletnią, ofiarną pracę oraz osobiste poświęcenie i bezinteresowną pomoc w ratowaniu ludzkiego życia" (27.06.1997)
Andrzej Kardasiński - długoletni pracownik i zawodnik Jarosławskiego Klubu Sportowego
„za aktywną postawę działacza sportowego oraz popularyzację kultury fizycznej wśród młodzieży" (27.06.1997)
Władysław Goryl - ppor. Wojska Polskiego w stanie spoczynku
„za odwagę, waleczność, postawę patriotyczną, miłość Ojczyzny okazaną w czasie walk we wrześniu 1939 r. w wojnie obronnej na terenie Westerplatte" (31.10.1997)
Stanisław Lenar - prof. PLSP, artysta rzeźbiarz
„za pracę pedagogiczną i rozwijanie talentu plastycznego wśród uczniów PLSP w Jarosławiu, a także za całokształt działalności artystycznej, wśród której szczególne miejsce zajmują prace na rzecz Jarosławia i jego mieszkańców" (28.12.1998)
Elżbieta Dąbrowska - Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarosławiu
„za długoletnią, rzetelną i sumienną pracę pedagogiczną oraz rozwijanie talentu muzycznego i literackiego wśród dzieci i młodzieży przez prowadzenie Towarzystwa Muzycznego, a także za osobiste zaangażowanie w budowę nowego budynku szkoły" (6.09.1999)
Ks. Prałat Marian Rajchel - pierwszy proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Jarosławiu i Dyrektor Radia „Ave Maria"
„jako dowód wdzięczności za gorliwość apostolską, umiejętność odkrywania dobra w drugim człowieku, pomoc świadczoną o każdej porze dnia i nocy, nawet w trudnych czasach internowania i stanu wojennego, zatroskanie o prawidłowe spojrzenie na cel życia przez organizowanie pieszych pielgrzymek, a szczególnie za zaangażowanie w dzieło ewangelizacji i autentyczne świadectwo życia w prawdzie" (13.12.1999)
Ks. mjr Andrzej Surowiec - proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, Kapelan Garnizonu Jarosławskiego
„za szczególne zaangażowanie sił, woli i serca w budowę nowego kościoła pw. Chrystusa Króla, przepięknego dzieła współczesnej sztuki sakralnej poświęconego jako wotum za 2000 lat chrześcijaństwa, oraz wieloletnią działalność kulturalną i społeczną, duży wkład pracy w realizację nowoczesnej wizji pracy duszpasterskiej poprzez stworzenie znakomitych warunków dla powstania i rozwoju wielu stowarzyszeń i grup wspólnotowych integrujących dzieci, młodzież i dorosłych z terenu miasta i okolic" (13.12.99)
Bronisław Hess - Prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu
„za postawę patriotyczną, przekazywanie własnych doświadczeń z okresu wojny młodym pokoleniom oraz działalność społeczną i kombatancką, a także osobiste zaangażowanie w kultywowanie miejsc pamięci narodowej" (13.11.2000 r.)
Stanisław Zasowski
„za długoletnią pracę społeczną, osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój miasta, a także inicjowanie upamiętnienia wielu faktów historycznych i działalność na rzecz obronności kraju" (13.11.2000)
Roman Zeman - lekarz stomatologii
„za osobisty wkład w powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ‘Solidarność' w Jarosławiu a także za działalność społeczną i charytatywną" (13.11.2000)
Kazimierz Tokarz - Prezes Koła Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Jarosławiu
„za postawę patriotyczną, przekazywanie własnych doświadczeń z okresu wojny młodym pokoleniom oraz działalność społeczną i publikacje będące osobistymi wspomnieniami z lat wojny i okupacji (13.11.2000)
Zofia Garczyńska - Prezes Związku Sybiraków Oddział Wojewódzki w Przemyślu z siedzibą w Jarosławiu
„za wieloletnią działalność na rzecz odkrywania białych kart historii, przekazywanie młodym pokoleniom własnych doświadczeń z okresu deportacji na Sybir, a także za działalność społeczną i patriotyczną" (18.12.2000)
Minister Aleksander Grad
„za szczególne osobiste zaangażowanie oraz konsekwentne działanie mające na celu przyznanie COM Jarosław tomografu komputerowego" (18.12.2000)
mgr inż. Barbara Bernatowicz-Wisz - Zastępca Prezesa i długoletni Pracownik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarosławiu
„w uznaniu zasług na rzecz społeczności miasta Jarosławia szczególnie w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej jak również za pełną zaangażowania i kompetencji pracę w Radzie Miasta Jarosławia i powołanych przez nią stałych komisjach" (22.10.2001)
Ks. dr Franciszek Rząsa - Dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu
„za osobiste zaangażowanie woli i serca w odnowę zabytkowego Kościoła św. Mikołaja i św. Stanisława oraz bezgraniczne oddanie się i pomoc dzieciom z rodzin potrzebujących" (26.11.2001)
Ojciec dr Albin Sroka - miłośnik historii i założyciel Jarosławskiego Stowarzyszenia Charytatywnego im. Ojca Pio
„za ogromny wkład pracy w propagowanie historii zakonu franciszkańskiego, a także miasta Jarosławia i regionu poprzez liczne wydawnictwa i publikacje. Troska O. Albina zarówno o ducha jak i o ciało człowieka przejawia się w życzliwości i formacji duchowej wiernych oraz w promowaniu zdrowego trybu życia" (26.11.2001)
Ks. Prałat Aleksander Kustra - proboszcz parafii pw. Bożego Gała oraz wieloletni Dziekan w Jarosławiu
„za świadectwo wierności nauce Kościoła, głęboki patriotyzm i wrażliwość na potrzeby człowieka. Ks. Prałat jako człowiek bezkompromisowy, znawca historii i sztuki słynie z kazań, w których poucza i napomina jak zachować wolność i godność chrześcijanina" (26.11.2001)
Halina Stanowska - długoletni Kierownik Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu
„za osobiste zaangażowanie oraz duży wkład pracy w upowszechnianie i popularyzację czytelnictwa oraz troskę i pomoc dzieciom z rodzin patologicznych. Skromność, pogoda ducha, ciepło i życzliwość gromadziły wokół niej liczne grono młodych czytelników kształtując ich charaktery i umysły" (26.11.2001)
Ks. Tadeusz Zych - proboszcz parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Wicedziekan Dekanatu Jarosław I
„jako Parafialny Asystent Akcji Katolickiej i Dekanalny Duszpasterz Rodzin wniósł duży wkład w integrację środowisk katolickich dzielnicy Dolnoleżajskiej w Jarosławiu, pracę z młodzieżą oraz akcje charytatywne o zasięgu ponadparafialnym" (30.12.2002)
Krystyna Rajtar - Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu
„za długoletnią pracę społeczną, osobisty wkład, życzliwość i okazywane serce w pracy z ludźmi niepełnosprawnymi oraz ogromne zaangażowanie w powstanie nowatorskiego w skali kraju Grupowego Domu Rodzinnego, a także w uznaniu zasług dla nawiązania trwałej współpracy z organizacjami pozarządowymi" (30.12.2002)
Zenon Barszcz - wieloletni członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu
„za długoletnią pracę społeczną, osobisty wkład, życzliwość i okazywane serce w pracy z ludźmi niepełnosprawnymi oraz ogromne zaangażowanie w powstanie nowatorskiego w skali kraju Grupowego Domu Rodzinnego, a także w uznaniu zasług dla nawiązania trwałej współpracy z organizacjami pozarządowymi" (30.12.2002)
Ryszard Trunkwalter - wieloletni członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu
„za długoletnią pracę społeczną, osobisty wkład, życzliwość i okazywane serce w pracy z ludźmi niepełnosprawnymi oraz ogromne zaangażowanie w powstanie nowatorskiego - w skali kraju Grupowego Domu Rodzinnego, a także w uznaniu zasług dla nawiązania trwałej współpracy z organizacjami pozarządowymi" (30.12.2002)
Mieczysław Biliński - Senator RP w latach 1993-1997, wieloletni pedagog-wychowawca młodych pokoleń, aktywny członek Towarzystwa im. Anny Jenke
„za długoletnią pracę z młodzieżą, przekazywanie wiedzy i wartości chrześcijańskich w licznych publikacjach i wystąpieniach, a także osobiste zaangażowanie woli i serca w powstanie kaplicy szpitalnej przy SP ZOZ w Jarosławiu. Jako człowiek dobry i wrażliwy wielokrotnie swoją postawą okazywał życzliwość i pomoc ludziom niepełnosprawnym" (30.12.2002)
prof. zwycz. dr hab. inż. Antoni Jarosz - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu do 2005 r.
„za ogromny wkład w utworzenie Uczelni oraz pozyskanie środków finansowych na zakup terenów i obiektów oraz ich adaptację stwarzając właściwe warunki pracy naukowo-dydaktycznej" (30.12.2002)
Helena Mazur - długoletnia działaczka Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarosławiu
„za wielkie zaangażowanie w pracę dydaktyczną z młodzieżą szkół powiatu jarosławskiego poprzez promocję zdrowia, profilaktykę zdrowotną i profilaktykę uzależnień, honorowe krwiodawstwo oraz oddanie się we wszelkich akcjach pomocy na rzecz osób pokrzywdzonych przez los. Jej osobowość i wysoka aktywność społeczna zasługuje na szczególne uznanie" (23.06.2003)
Zofia Tkaczyk - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu w latach 1993-1997
„za osobisty wkład pracy w działalność Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke propagowanie idei jakie swoim życiem i pracą przekazywała służebnica Boża Anna Jenke. Życzliwość p. Zofii Tkaczyk jej otwarte serce i ogromne zaangażowanie w pomoc dzieciom z rodzin patologicznych zasługuje na szczególne uznanie" (23.06.2003)
Maria Lewandowska - długoletni pedagog i wychowawca Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarosławiu, odznaczona nagrodą Ministra Oświaty III stopnia
„za społeczną pracę, patriotyczną postawę i wielkie oddanie w pracę na rzecz wychowania młodego pokolenia. Jej postawa zasługuje na uznanie jako przykład wzorowego nauczyciela troszczącego się o dobro Ojczyzny i przyszłych obywateli" (23.06.2003)
Wiktor Bojarski - długoletni Prezesowi i członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Oddział w Krakowie
„za osobiste wielkie zaangażowanie w integrację środowiska mieszkańców Krakowa pochodzących z Jarosławia oraz popularyzację osiągnięć naszego miasta wśród mieszkańców Krakowa" (21.06.2004).
Zbigniew Nartowski, aktywny działacz Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Oddział w Krakowie
„za wybitne osiągnięcia na odcinku integracji środowiska seniorów harcerskich na terenie Krakowa i okolic wywodzących się z naszego miasta a także za działania na rzecz zachowania w pamięci wybitnych obywateli Jarosławia poprzez prezentowanie ich sylwetek między innymi w Rocznikach Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia" (21.06.2004)
Anna Gajda - nauczycielka i poetka
„za wieloletnią działalność z młodzieżą i dziećmi, chlubną promocję miasta oraz jej własny, piękny dorobek poetycki" (25.10.2004)
Maria Strobach - członek Zarządu Spółdzielni Inwalidów „Praca"
„za długoletnią działalność na rzecz zatrudniania i rehabilitacji osób niepełnosprawnych" (25.10.2004)
Antoni Sękiewicz - były przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Prezes Zarządu Spółdzielni Inwalidów „Praca"
„za osobisty wkład, życzliwość i okazywane serce osobom niepełnosprawnym" (25.10.2004)
Janina i Władysław Wyczawscy - właściciele dworu „Hetman" w Jarosławiu
„za wieloletnią, bezinteresowną pomoc środowisku osób zajmujących się działalnością literacką - szczególnie w zakresie tworzenia poezji oraz pomoc środowisku osób niepełnosprawnych z terenu miasta Jarosławia i regionu Podkarpacia" (25.04.2005)
Stanisław Jucha - radny Rady Miasta Jarosławia
„za wieloletnią zaangażowaną działalność w strukturach samorządu lokalnego oraz osobisty wkład w tworzenie i rozwój spółdzielczości mieszkaniowej w Jarosławiu" (20.06.2005)
Roman Śliwiński - prezes drużyny Sokołów Znicz Jarosław
„za wybitne zasługi na rzecz rozwoju sportu, a w szczególności dyscypliny koszykówki męskiej na terenie miasta Jarosławia oraz w osiąganiu przez drużynę Sokołów Znicz Jarosław awansu do ekstraligi koszykówki" (24.04.2006)
Stanisław Gierczak - trener drużyny Sokołów Znicz Jarosław
„za wybitne zasługi na rzecz rozwoju sportu, a w szczególności dyscypliny koszykówki męskiej na terenie miasta Jarosławia oraz w osiąganiu przez drużynę Sokołów Znicz Jarosław awansu do ekstraligi koszykówki" (24.04.2006)
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Jarosławiu
„za 50-letnią odpowiedzialną służbę na rzecz mieszkańców Jarosławia i okolicznych miejscowości, wdrażanie nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków, właściwie prowadzoną politykę inwestycyjną przy realizacji zadań statutowych w celu poprawy jakości świadczonych usług i lepszego zaspokajania potrzeb mieszkańców oraz za efektywną współpracę z Urzędem Miasta Jarosławia przy pozyskiwaniu środków unijnych na realizacje ważnych i kosztownych inwestycji" (28.08.2006)
prof. nadzw. dr hab. Roman Fedan - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu w latach 2005-2007
„za wielki trud i zaangażowanie w kierowaniu Uczelnią oraz osobisty wkład w podejmowanie działań prowadzących do podniesienia renomy PWSZ miedzy innymi przez powstanie nowych kierunków nauczania i nawiązanie współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce" (30.08.2007)
Antoni Maria Kraus
„za wieloletnie zaangażowanie w działalność promującą twórczość urodzonego w Jarosławiu poety i publicysty - Jerzego Hordyńskiego, za inicjatywę organizowania Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Jarosławia oraz za osobisty wkład w powstanie Oddziału Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia w Warszawie" (26.05.2008)
Mariusz Mituś - Przewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu
„za wieloletni, osobisty wkład i zaangażowanie na rzecz budowy wspierania systemu wsparcia osób niepełnosprawnych w Jarosławiu, które przyczyniły się do powstania Zakładu Aktywności Zawodowej, Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Galerii Przedmiotu, dwóch filii Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Centrum Informacji Prawnej i Poradnictwa dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym i ich Rodzin" (25.08.2008)
Jan Wilk - Wiceprzewodniczący Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu
„za aktywną działalność na rzecz zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, szczególny wkład w pozyskiwanie środków finansowych oraz opracowanie i nadzór nad powstaniem Zakładu Aktywności Zawodowej w Jarosławiu" (25.08.2008)
Łucjan Oronowicz - Elektor Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu
„za osobisty wkład i zaangażowanie w pomoc udzielaną środowisku osób niepełnosprawnych, którym każda forma wsparcia jest niezbędna i służy ich prawidłowemu funkcjonowaniu" (25.08.2008)
Ks. Henryk Rykała - Rektor kościoła pw. Świętego Ducha
„za szczególne zaangażowanie sił, woli i serca dla zawierzenia miasta Jarosławia i okolic Sercu Bożemu, uwieńczone pomnikiem Chrystusa Króla oraz za świadectwo wierności nauce Kościoła, głęboki patriotyzm i wrażliwość na potrzeby człowieka" (24.11.2008)
Stanisław Zwoliński - prezes Światowego Związku Byłych Żołnierzy AK Oddział w Jarosławiu
„za odwagę, waleczność, postawę patriotyczną i miłość Ojczyzny okazaną w czasie walk o wolną i niepodległą Polskę oraz za przekazywanie poprzez publikacje własnych doświadczeń z tego okresu" (24.11.2008)
Maria Kaczor
„za wieloletnią pomoc w ratowaniu życia ludzkiego, pionierskie działania na niwie anestezjologii w jarosławskim szpitalu, a także za pełną zaangażowania i kompetentną pracę w strukturach samorządu lokalnego" (24.11.2008)
Krystyna Kieferling
„za wkład w upowszechnianie historii i kultury miasta Jarosławia poprzez liczne publikacje. Jako wybitny znawca dziejów miasta i regionu zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu społecznym i kulturalnym naszego miasta, a także wpisuje się w poczet najwybitniejszych historyków Jarosławia" (24.11.2008)
Józef Marmurowicz - przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża
„w uznaniu zasług na rzecz ratowania życia ludzkiego m.in. poprzez stworzenie opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej nad obłożnie chorymi oraz za osobisty wkład i zaangażowanie w propagowanie idei krwiodawstwa" (24.11.2008)
Doc. dr inż. Stanisław Ropski - członek Zespołu Naukowego z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie
„za długoletnią pracę zaangażowanie i trud włożony w dzieło ratowania jarosławskiej starówki przed katastrofą budowlaną" (10.06.2009)
Dr inż. Stefan Jóżkiewicz - członek Zespołu Naukowego z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie
„za długoletnią pracę zaangażowanie i trud włożony w dzieło ratowania jarosławskiej starówki przed katastrofą budowlaną" (10.06.2009)
Dr inż. Zdzisław Kohutek - członek Zespołu Naukowego z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie
„za długoletnią pracę zaangażowanie i trud włożony w dzieło ratowania jarosławskiej starówki przed katastrofą budowlaną" (10.06.2009)
Dr inż. Ryszard Czekanowski - członek Zespołu Naukowego z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie
„za długoletnią pracę zaangażowanie i trud włożony w dzieło ratowania jarosławskiej starówki przed katastrofą budowlaną" (10.06.2009)
Mgr inż. Czesław Kwieciński - członek Zespołu Naukowego z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie
„za długoletnią pracę zaangażowanie i trud włożony w dzieło ratowania jarosławskiej starówki przed katastrofą budowlaną" (10.06.2009)
Zdzisław Szewczyk - Prezes Zarządu Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu, radny Rady Miasta Jarosławia w latach 1990-1994
„za patriotyczną postawę, przekazywanie własnych doświadczeń z okresu wojny młodym pokoleniom oraz działalność społeczną i kombatancką, a także zaangażowanie w kultywowanie miejsc pamięci narodowej" (31.08.2009)
Eugeniusz Turek - członek Zarządu Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu, radny Rady Miasta Jarosławia w latach 1990-1994 i 1998-2002, długoletni Przewodniczący Rady Dzielnicy Nr 6
„za patriotyczną postawę, przekazywanie własnych doświadczeń z okresu wojny młodym pokoleniom, działalność kombatancką oraz za długoletnią pracę społeczną, osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój miasta" (31.08.2009)
Jan Kisiel - Prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych w Jarosławiu
„za patriotyczną postawę, przekazywanie własnych doświadczeń z okresu wojny młodym pokoleniom oraz działalność społeczną" (31.08.2009)
Kazimierz Kopeć - członek Zarządu Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu
„za przekazywanie własnych doświadczeń z okresu wojny młodym pokoleniom oraz działalność społeczną i kombatancką, a także osobiste zaangażowanie w ufundowanie tablicy pamiątkowej, poświęconej więźniom obozów koncentracyjnych" (31.08.2009)
doc. dr hab. Stanisław Sobocki
„za społeczną i patriotyczną postawę, wielkie zaangażowanie w pracę na rzecz ratowania życia ludzkiego, a także za wieloletnia aktywną działalność na rzecz samorządu lokalnego" (18.12.2009)
dr Grażyna Stojak - Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków
„za zaangażowanie i niewspółmierne - jak na okres ponad rocznej współpracy z Gminą Miejską Jarosław - efekty w dziele ratowania jarosławskiego dziedzictwa kulturowego. Wiedza merytoryczna oraz wsparcie finansowe poprzez dotacje WKZ umożliwiły realizację ogromnego zakresu robót remontowo-konserwatorskich, przede wszystkim przy kolegiacie pw. Bożego Ciała, dawnym klasztorze benedyktynek, kościele oo. Franciszkanów (OFM) oraz oo. Dominikanów (OP), a także budynkach użyteczności publicznej: Ratusza, PG nr 1 oraz SP nr 6 w Jarosławiu" (04.01.2010)
Prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska - pracownik naukowy w Instytucie Technologii Elektronicznej w Warszawie
„za niezwykły wkład w pomnożenie, utrwalenie oraz ochronę dziedzictwa duchowego i materialnego Jarosławia. Dzięki jej staraniom odsłonięto pomnik poświęcony dr. Stanisławowi Bylinie, pomnik poświęcony kpt. Władysławowi Kobie, a także pomnik Związku Inwalidów Wojennych" (28.06.2010)
płk. dypl. Robert Matysek - dowódca 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich
„za udział w misjach pokojowych w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu w latach 2009-2010, członek Stowarzyszenia Misji Pokojowych ONZ Koło Nr 3 w Jarosławiu, uczestnik misji pokojowych w Iraku. Pełniąc funkcję Dowódcy Jarosławskiego Garnizonu podejmuje i wspiera inicjatywy mające wpływ na rozwój wiedzy i świadomości patriotycznej wśród lokalnej społeczności" (25.10.2010)
mjr mgr Dariusz Tyl - zastępca Dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich
„za aktywną i pełną zaangażowania współpracę z Urzędem Miasta Jarosławia przy organizacji uroczystości miejskich i regionalnych inicjowanych przez Burmistrza Miasta Jarosławia" (25.10.2010)
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z o. o. w Jarosławiu
„za 60-letnią odpowiedzialną służbę na rzecz mieszkańców miasta Jarosławia, właściwą realizację zadań statutowych zmierzających do poprawy jakości świadczonych usług oraz trafną politykę inwestycyjną w celu lepszego zaspakajania potrzeb mieszkańców, a także za efektywną współpracę z Urzędem Miasta Jarosławia przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych na remonty budynków wielomieszkaniowych" (31.01.2011)
Dariusz Tracz - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie
„za wszechstronną pomoc Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Jarosławiu oraz innym instytucjom i organizacjom z terenu miasta Jarosławia w rozwiązywaniu problemów społecznych mieszkańców, za zaangażowanie w pozyskiwanie środków inwestycyjnych na modernizację Domu Pomocy Społecznej w Jarosławiu, remont Schroniska dla osób bezdomnych w Jarosławiu, rozwój infrastruktury służącej osobom niepełnosprawnym, a szczególności za wsparcie dla miasta w realizacji programu wieloletniego „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania" (27.02.2012)
Jacek Wojtas - Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie
„za wszechstronną pomoc w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych na terenie miasta Jarosławia, za zaangażowanie w pozyskiwanie środków finansowych dla placówek oświatowych, w tym w szczególności na modernizacje inwestycji oświatowych oraz za wsparcie dla miasta w realizacji programów rządowych" (24.09.2012)
Ojciec Jacek Skupień OP - przeor klasztoru oo. Dominikanów, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej
„za oddaną posługę duszpasterską mieszkańcom miasta Jarosławia, bezinteresownie okazywane serce ludziom potrzebującym pomocy oraz wielkie osobiste zaangażowanie w obronie poszanowania godności i wolności drugiego człowieka, a także kształtowanie tożsamości chrześcijańskiej jarosławian" (29.10.2012)
Wiesław Kaczor - Dyrektor Oddziału w Rzeszowie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
„za zasługi poniesione w procesie przygotowania i realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa obwodnicy Jarosławia w ciągu drogi krajowej nr 4" (17.12.2012)
Marek Kuchciński - Wicemarszałek Sejmu RP
„za zasługi poniesione w procesie wdrażania do realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa obwodnicy Jarosławia w ciągu drogi krajowej nr 4" (17.12.2012)
Tomasz Kulesza - Poseł Na Sejm RP
„zasługi poniesione w procesie wdrażania do realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa obwodnicy Jarosławia w ciągu drogi krajowej nr 4" (17.12.2012)
Cezary Grabarczyk - Wicemarszałek Sejmu RP
„za zasługi poniesione w procesie wdrażania i realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa obwodnicy Jarosławia w ciągu drogi krajowej nr 4" (17.12.2012)
Sławomir Nowak - Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
„za zasługi poniesione w procesie realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa obwodnicy Jarosławia w ciągu drogi krajowej nr 4" (17.12.2012)
Maria Węglarz
„za wieloletnią, pełną kompetencji i zaangażowania pracę na rzecz ratowania życia ludzkiego, a w szczególności pionierskie działania w dziedzinie diabetologii oraz wyjątkową życzliwość, sumienność i autentyczną troskę o pacjentów" (20.05.2013)
Tadeusz Horwath - długoletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Terenowe w Jarosławiu
„za całokształt pracy zawodowej i społecznej oraz osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na terenie miasta" (25.11.2013)
Jadwiga Nowosiad - chórmistrzyni, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu
„w uznaniu zasług za wieloletnią pracę pedagogiczną i rozwijanie talentu muzycznego wśród dzieci i młodzieży oraz osobiste zaangażowanie w rozwój kultury na terenie miasta" (25.11.2013)
Ojciec Józef Kiełbasa OFM - gwardian klasztoru oo. Franciszkanów, proboszcz parafii Świętej Trójcy
„za oddaną posługę duszpasterską mieszkańcom miasta Jarosławia, okazywane serce ludziom potrzebującym pomocy, a także za bezinteresowne udostępnienie terenów klasztoru dla społeczności lokalnej" (25.11.2013)
Anna Korczewska - długoletni Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu
„za aktywną działalność na rzecz jarosławskiej oświaty oraz szczególne zaangażowanie w krzewieniu idei integracji społecznej" (22.02.2016)
Stanisław Słota - długoletni Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu
„za znaczący wkład w rozwój miasta Jarosławia oraz osobiste zaangażowanie, profesjonalizm i otwartość w niesieniu pomocy osobom najbardziej potrzebującym" (22.02.2016)
Barbara Bąk - Sekretarz Miasta Jarosławia w latach 1990-2003, Radna Rady Miasta Jarosławia II kadencji, Radna Rady Powiatu Jarosławskiego I kadencji i Kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego w Jarosławiu w latach 2008-2018
„za osobiste zaangażowanie, profesjonalizm i otwartość w pracy na rzecz mieszkańców Miasta" (27.09.2018)
Barbara Maziarka - Skarbnik Miasta Jarosławia
„za 25-letnią rzetelną pracę na stanowisku Skarbnika Miasta Jarosławia oraz osobiste zaangażowanie i profesjonalizm w tworzeniu i realizacji polityki finansowej Miasta" (27.09.2018)