Archiwalny Fotoplastikon w Jarosławiu już wkrótce!

Oficjalny portal miasta

• migam-1.svgTłumacz migowy

Archiwalny Fotoplastikon w Jarosławiu już wkrótce!

W dniach 6-30 sierpnia 2024 r. na Rynku w Jarosławiu zagości Archiwalny Fotoplastikon. Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 7 sierpnia 2024 r. o godz. 13.00.

Archiwalny fotoplastikon - wernisaż na jarosławski rynku, 7 sierpnia br. godz. 13.00

To kolejny przystanek tegorocznej edycji projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe archiwalne fotografie miasta i regionu, pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Przemyślu, opracowane cyfrowo w formacie 2D i 3D.

Projekt ten będzie okazją do zanurzenia się w historii Jarosławia i okolicznych miejscowości. W stylowym drewnianym fotoplastikonie wykorzystującym technikę stereoskopową będzie można podziwiać cyfrową wersję archiwalnych pocztówek z widokami i architekturą miasta z pierwszych kilkunastu lat XX stulecia, jak również fotografie Jarosławia z okresu międzywojennego. Dodatkowo, zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia historycznych zdjęć z regionu, ukazujących kadry z lat 20. i 30. XX wieku.

Do zobaczenia na jarosławskim Rynku!

Archiwalny Fotoplastikon to kontynuacja cyklicznego projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w wielu miastach Polski. Podczas tegorocznej edycji fotoplastikon był już prezentowany w Piotrkowie Trybunalskim i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a w następnym miesiącu odwiedzi także Bydgoszcz.

Organizator: Archiwa Państwowe – Narodowe Archiwum Cyfrowe
Partnerzy: Miasto Jarosław, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Fotoplastikon zapewnia Fundacja Koncept Kultura.