czwartek 1.02.2024

Zastępca burmistrza Dariusz Tracz oraz dyrektor wydziału Spraw Społecznych Lesław Strohbach spotkali się z Yolandą Ines Zapata Henry – Dyrektorem Biura Terenowego UNHCR ds. Uchodźców i Jose Luis Hernandez ekspertem ds. Ochrony Prawnej Uchodźców.

Zastępca burmistrza oraz dyr. Wydziału Spraw Społecznych i Obronnych, przedstawili informacje dotyczące działań podejmowanych przez Urząd Miasta Jarosławia oraz podległe jednostki (nadawanie nr PESEL, świadzczenia socjalne, zapewnienie kształcenia najmłodszych uchodźców w podległych placówkach szkolnych). Przedstawiciele UNHCR zapoznali  burmistrza z wynikami prowadzonych rozmów z uchodźcami, oraz z uznaniem odnieśli się do podejmowanych przez jarosławski samorząd działań na rzecz uchodźców. 

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (Office of the United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR) zostało powołane 14 grudnia 1950 r. w wyniku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Głównym zadaniem tej agencji NZ jest prowadzenie i koordynacja wysiłków międzynarodowych na rzecz ochrony uchodźców i rozwiązywanie problemów uchodźców na świecie. Według danych UNHCR z 2021 r., agencja dociera z pomocą do 82,4 milionów osób przymusowo przesiedlonych na świecie (w tym m.in. uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych, repatriantów i bezpaństwowców).

Siedziba główna UNHCR znajduje się w Genewie, natomiast organizacja jest aktywna w około 132 krajach na całym świecie.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...