czwartek 18.04.2024

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Wojciecha Koby - syna mjr. Władysława Koby, żołnierza 3 pułku piechoty legionów, 39 pułku piechoty AK i ostatniego komendanta Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Śp. Wojciech Koba głęboko w sercu miał również naszego miasto. Co roku był Gościem Honorowym jarosławskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywających się przy pomniku mjra W. Koby u zbiegu ulic Jana Pawła II i Cegielnianej.

 

 

Władysław Koba został stracony na Zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r., na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Doczesne szczątki Władysława Koby zostały ekshumowane 7 września 2015 r. przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, spoczęły w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Zasańskim obok żony i córki. Pogrzeb z ceremoniałem wojskowym odbył się 17 września 2016 r. w Przemyślu. Dzień wcześniej również jarosławianie mogli uroczyście pożegnać jarosławskiego Żołnierza Niezłomnego. Więcej informacji w artykule - Uroczystości pogrzebowe majora Władysława Koby

Wojciech Koba nigdy nie poznał swojego ojca, sam przeniósł trumnę z jego szczątkami do kościoła oo. Salezjanów w Przemyślu, gdzie odbywały się uroczystości pogrzebowe.

Stojąc nad mogiłą ojca Wojciech Koba mówił „Patrzę na grób ojca, myślę o tych wszystkich rodzinach, godnych i zacnych Polaków i bohaterów, którzy nie znają miejsca pochówku swoich bliskich. Dlatego prośba – wspierajcie w sposób moralny i duchowy te prace prowadzone przez IPN. To jest to, co jesteśmy winni tym ludziom . Niektórzy mówią, po co szuka się tych szczątków, po co grzebać w tych dołach śmierci, właśnie po to żeby Polska była Polską”. 

Śp. Wojciech Koba od kilkunastu lat współpracował z rzeszowskim Oddziałem  Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki jego życzliwości pozyskaliśmy szereg dokumentów i fotografii z archiwum rodzinnego, które  były wykorzystane w publikacjach i wystawach tworzonych przez Instytut. Brał czynny udział w poszukiwaniach miejsc pochówku Niezłomnych. Zawsze otwarty, uśmiechnięty – takim go zapamiętamy. 

Uroczystości pogrzebowe śp. Wojciecha Koby odbędą się 25 kwietnia 2024 r. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 7:30 zostanie w kościele Matki Bożej Królowej Polski i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Przemyślu, ul. Grunwaldzka 70. Dalsza część uroczystości odbędzie się o godz. 12:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego Zasanie, ul. Bolesława Śmiałego 12. Śp. Wojciech Koba spocznie w grobowcu rodzinnym wraz z ojcem mjr. Władysławem Kobą, Matką i Siostrą.

 

Na podstawie informacji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...