poniedziałek 13.03.2023

Przez trzy dni, Jarosław stał się prawdziwą stolicą sportów walki. Stało się tak za sprawą Mistrzostw Polski Juniorów, Seniorów i Weteranów w formule kick light. W hali MOSiR walczyli najlepsi zawodnicy w całym kraju.

W Jarosławiu na Podkarpaciu odbyły się pierwsze w tym sezonie Mistrzostwa Polski w Kickboxingu - Juniorów, Seniorów i Weteranów w formule Kick Light. W sobotę i niedzielę na Galach Finałowych wyłoniono złotych medalistów. Wśród nich było sporo nowych mistrzów kraju. Kto z nich późną jesienią wystąpi w Mistrzostwach Świata WAKO w Lizbonie?

W zawodach zorganizowanych przez Klub Sportów Walki Sokół Jarosław (trener główny Jacek Bronowski) szczególnie wyróżnili się: seniorzy – Dominika Plichta, Mikołaj Dąbrowski oraz juniorzy - Julia Szyjkowska, Igor Bronowski. Wszyscy stanęli na najwyższym stopniu podium.

Dominika Plichta (Champion Gdańsk) została nową Mistrzynią Polski w wadze -55kg, po zwycięstwie z Patrycją Piętak (KS Gym Fight Wrocław) 3:0, zaś Mikołaj Dąbrowski (X Fight Piaseczno) nowym Mistrzem Polski kategorii -79kg. W finale pokonał broniącego tytułu Nikodema Bigusa (Rebelia Kartuzy) 3:0. Oboje triumfatorzy nie startowali w ubiegłorocznych MP Kick Light w Mińsku Mazowieckim.

W juniorach, w pojedynkach o złoto z udziałem wyróżnionych kickboxerów, w wadze -55kg Julia Szyjkowska (A&W Team Obrowo) wygrała z Mileną Kobiec (SK KICKBOXING KIELCE) 3:0, a w -57kg Igor Bronowski (Klub Sportów Walki Sokół Jarosław) z Julianem Biernatem (Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Boksing" Zielona Góra) 3:0.

- Każdą z 3 walk zakończyłam przed czasem w pierwszej rundzie przez przewagę techniczną. Myślę, że wszystkie były o podobnej skali trudności, chociaż wygranie drugiego pojedynku zajęło mi najwięcej czasu. Łącznie walczyłam około 3,5 minuty. Złoto w formule kick light zdobyłam po raz czwarty, licząc wszystkie kategorie wiekowe – mówiła Julia Szyjkowska.

Zarówno w juniorkach, jak i seniorkach zwyciężyły siostry Żaneta i Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino), odpowiednio w +70kg i -70kg. W finale Żaneta Stenka pokonała Wiktorię Ziober (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) 2:1. - To nasza 4 walka, a bilans 2-2, choć zaczęłam od porażek z Wiktorią. Jeśli chodzi o zawody w Jarosławiu, dało się odczuć presję gali i finału. Wcześniejsze walki były również wymagające, pierwszą i półfinałową wygrałam przed czasem. To moje pierwsze złoto w formule kick light – przyznała Żaneta Stenka.

Natomiast Paulina Stenka po wygranej z Wiktorią Wojciechowską (Center-Team Odolanów) 3:0 powiedziała: - Jestem bardzo zadowolona z swojego występu i czuję, że zrobiłam ogromny progres w przygotowaniu mentalnym. Do każdej walki podeszłam z chłodną głową i pełnym skupieniem. Półfinał zakończyłam przed czasem w 3 rundzie, natomiast finał na początku 2 rundy. Walka finałową była dla mnie czymś wyjątkowym, ponieważ pierwszy raz w życiu miałam okazję zawalczyć pod kamerami i padającymi tylko na nas reflektorami. Było to niesamowite przeżycie i na pewno długo zostanie w mojej pamięci. W juniorach byłam 3-krotną Mistrzynią Polski, natomiast w seniorach jest to mój 5 tytuł mistrzowski.

Siostry dodały, że w MP 2022 w Zawierciu Paulina zajęła 1 miejsce w pointfightingu, a Żaneta w light contact. A więc to kolejne “złote” mistrzostwa.

W juniorkach po medale z najcenniejszego kruszcu sięgnęły m.in.: -60kg Daria Niciporuk (X Fight Piaseczno) – po wygranej z Zuzanną Gaczyńską (KSW Szczecinek) 3:0 i -50kg Oliwia Greczner (Oświęcimski Klub Karate) – po pokonaniu Aleksandry Paczkowskiej (Ninja Academy Warszawa) 3:0.

- Tytuł Mistrzyni Polski w kick light zdobywam po raz drugi, a walka finałowa przebiegła szybko i oprócz kontuzji zgodnie z planem. Wygrałam w drugiej rundzie przewagą techniczną – mówiła Daria Niciporuk. Z kolei pierwsze złoto w tej formule wywalczyła Oliwia Greczner. - W poprzednich latach zdobyłam5 medali MP, w tym 2 złote w low kicku i K-1, a także zostałam Wicemistrzynią Świata K-1. Aby dotrzeć do finału w Jarosławiu, musiałam stoczyć dwie walki eliminacyjne. Pierwsza runda pojedynku o złoto była wymagająca, ale zadziała adrenalina. Od drugiej, po zmianie strategii, walka zaczęła się układać coraz lepiej, co w trzeciej spowodowało uzyskanie przeze mnie przewagi, finalnie doprowadzając do wygranej.

W kategorii juniorów zwyciężyli na Podkarpaciu m.in.: Maciej Konarzewski -63kg, Filip Sójka -74kg, Kacper Śleszyński -79kg i Olaf Pera -89kg. Pożniej ocena wymienionych kickboxerów:

Maciej Konarzewski (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Włocławek): - Po raz drugi wygrałem MP w kic light, a jeszcze był sukces w low kicku. Co do finału, pierwszy raz walczyłem z Kacprem Popielewiczem. Ten pojedynek poszedł najszybciej i najłatwiej ze wszystkich - 3-0 dla mnie w 2 rundzie przez przewagę techniczną. Każdą walkę skończyłem przed czasem.

Filip Sójka (Center-Team Odolanów): - To był mój debiut w Mistrzostwach Polski. Niedawno zacząłem swoją przygodę z kickboxingiem. Walka finałowa z Bruno Kadłuczkiem nie była łatwa, od początku do końca musiałem starać się zdobywać punkty, a szczególnie w ostatniej rundzie, aby werdykt był na moją korzyść. Konsekwetnie realizowałem plan, co doprowadziło do zwycięstwa jednogłośną decyzją sedziów.

Kacper Śleszyński (Rebelia Kartuzy): - Złota na MP kick light nigdy wcześniej nie zdobyłem. W ubiegłym roku stanąłem na najniższym stopniu podium, a dwa lata temu uplasowałem się na drugim miejscu. Walkę finałową w Jarosławiu stoczyłem z moim klubowym kolegą Kamilem Kąkolem. Pojedynek był na bardzo wysokim poziomie, godnym finału Mistrzostw Polski.

-89kg Olaf Pera (KS Ziętek Team Kalisz): - Mistrzem Polski w kick light zostałem już 4 raz. Walkę finałowa miałem oddana walkowerem, za to półfinał przebiegł po mojej myśli, wygrałem w 3 rundzie przez przewagę techniczną.

W reprezentantów gospodarzy, KSW Sokół Jarosław wyróżniła się m.in. Katarzyna Świzdor. W finale -50kg pokonała Julię Marciniak (Łaski Klub Sztuk Walki) 3:0. - Jest to trzeci tytuł mistrzowski, pierwszy zdobyty na macie w formule kick light. I zdobyty po długiej przerwie od rywalizacji sportowej, tj. po trzech latach od urodzenia dziecka. Zamierzałam wrócić do sportu, a te zawody były zdecydowanie najlepsza okazją – mówiła Katarzyna Świzdor.

Świetnym widowiskiem były również walki weteranów, z udziałem utytułowanych kickboxerów. Zwyciężali: +94kg Marcin Kamiński, -94kg Piotr Wypchał, -84kg Rafał Szopa, -74kg Artur Godlewski, -55kg Sylwia Gondek-Winiarek.

Sędzią głównym MP była Arleta Oleksy, kierownikami plansz Maciej Bajtel, Krzysztof Kacperski, Krzysztof Żychliński, sędziami punktowymi: Urszula Bassa, Julia Setla, Beata Sękowska, Maciej Bajtel, Waldemar Kaczmarczyk, Tomasz Sobczak, Przemysław Sułkowski, Jarosław Sułkowski, Ireneusz Szegda, Przemysław Wielądek, Dominik Szymczak, Tomasz Sroka, Dariusz Matusik, Piotr Bogucki, Paweł Myjak, Sebastian Misiuro, Robert Furman. Delegatem PZKB był Jerzy Bassa.

Wyniki:

Gala finałowa, seniorzy (zwycięzcy na pierwszym miejscu)

+94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) - Igor Wachowiak (SKF Boksing Zielona Góra) 3:0

-94kg Michał Grzesiak (Center-Team Odolanów) - Igor Szkodny (GSWW Najemnik Gliwice) Dyskw. 1

-89kg Błażej Cisłowski (KKT Bałtyk Koszalin) - Wojciech Buś (UKS Diament Pstrągowa) 2:1

-84kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy) - Michał Krasnostawski (KKT Bałtyk Koszalin) 3:0

-79kg Mikołaj Dąbrowski (X Fight Piaseczno) - Nikodem Bigus (Rebelia Kartuzy) 3:0

-74kg Szymon Majewski (Złomiarz Team Gdańsk) - Patryk Sucharzewski (Fight Point Biała Podlaska) 3:0

-69kg Sławomir Malik (SKF Boksing Zielona Góra) - Paweł Konieczny (Fight Point Biała Podlaska) 3:0

-63kg Cezary Osieł (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) - Zhora Simonyan (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) wo

+70kg Hanna Wysocka (SKF Boksing Zielona Góra) - Iwona Witka Jeżewska (KKT Bałtyk Koszalin) 3:0

-70kg Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino) - Wiktoria Wojciechowska (Center-Team Odolanów) 3:0

-65kg Amelia Cymerman (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice) - Aleksandra Ciężka (Beskid Dragon Bielsko-Biała) wo

-60kg Natalia Adamkiewicz (Champion Gdańsk) - Natalia Zakrzewska (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) 2:1

-55kg Dominika Plichta (Champion Gdańsk) - Patrycja Piętak (KS Gym Fight Wrocław) 3:0

-50kg Katarzyna Świzdor (KSW Sokół Jarosław) - Julia Marciniak (Łaski Klub Sztuk Walki) 3:0

Gala finałowa, juniorzy (zwycięzcy na pierwszym miejscu)

+70kg Żaneta Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino) - Wiktoria Ziober (KS C.S.E. Sparta Krzeszowice) 2:1

-70kg Wiktoria Śniegowska (SKF Boksing Zielona Góra) - Julia Nowacka (UKS Sanda Płock) 3:0

-65kg Margareta Kąkol (Rebelia Kartuzy) - Hanna Ogrodowska (Husaria Wałcz) 3:0

-60kg Daria Niciporuk (X Fight Piaseczno) - Zuzanna Gaczyńska (KSW Szczecinek) 3:0

-55kg Julia Szyjkowska (A&W Team Obrowo) - Milena Kobiec (Sportowy Klub Kickboxing Kielce) 3:0

-50kg Oliwia Greczner (Oświęcimski Klub Karate) - Aleksandra Paczkowska (Ninja Academy Warszawa) 3:0

+94kg Kacper Cybula (Rebelia Kartuzy) – Kacper Sadoch (Klub Walhalla Mińsk Mazowiecki) RSC1

-94kg Daniel Jurzyk (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce) - Przemysław Szeremeta (KS Gym Fight Wrocław) 3:0

-89kg Olaf Pera (KS Ziętek Team Kalisz) - Jakub Mielcarek (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) wo

-84kg Sebastian Jędraś (X Fight Piaseczno) - Wiktor Działocha (LZS Poprawa Siedlików) 3:0

-79kg Kacper Śleszyński (Rebelia Kartuzy) - Kamil Kąkol (Rebelia Kartuzy) 2:1

-74kg Filip Sójka (Center-Team Odolanów) - Bruno Kadłuczka (Klub Sportowy C.S.E. Sparta Krzeszowice) 3:0

-69kg Kacper Strzemecki (Champion Gdańsk) - Dawid Wyszyński (Fight Club Radzymin) RSC 2

-63kg Maciej Konarzewski (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Włocławek) - Kacper Popielewicz (Fight Point Biała Podlaska) 3:0

-57kg Igor Bronowski (KSW Sokół Jarosław) - Julian Biernat (SKF Boksing Zielona Góra) 3:0

Weterani

+94kg Marcin Kamiński (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) - Michał Wszelak (Smok Toruń) RSC 1

-94kg Piotr Wypchał (Krakowska Akademia Taekwon-do) - Mariusz Niziołek (X Fight Piaseczno) RSC 2

-84kg Rafał Szopa (Stowarzyszenie Sportowe Szopa Fight Team Krakow) - Jacek Śronek (LZS Poprawa Siedlików) 3:0

-74kg Artur Godlewski (Legion Głogów) - Maciej Domarecki (Klub Sztuk Walki ŁKS Boks Łódź) 3:0

 

Oprawę konferansjerską wydarzenia poprowadził Pan Marek Grzesik – dziennikarz, dziennikarz sportowy.

 

Wyderzenie objął patronatem honorowym, Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.

 

Źródło: Polski Związek Kickboxingu

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...